Реално за 100 дни ние се върнахме в криминалните сюжети от преди 4 години. Единствената разлика е, че сега нас ни има и ще разкриваме всеки криминален сюжет.
Това заяви съпредседателят на „Продължаваме промяната" (ПП) и премиер на България в периода 13 декември 2021 – 2 август 2022 г. Кирил Петков на пресконференция на тема „100 дни на управляващото мнозинство „Ново начало", предаде репортер на БГНЕС.
Петков припомни заплахите срещу българския европрокурор Теодора Георгиева, смъртта на нейната майка, излезлите записи на Петър Петров – Еврото, думите ѝ, че се чувства заплашена от лидера на „ДПС-Ново начало" Делян Пеевски, контрабандния канал в Пловдив.
По думите му правителството мълчи и няма никакъв проблем с всички тези теми, свързани с корупция, злоупотреба с евросредства, заплахи срещу европрокурор, „сиви кардинали" като Петьо Еврото и Иван Мирински. „МВР бездейства, прокуратурата бездейства", смята още той.
Петков посочи, че контрабандисти получават сигнал преди да бъдат заловени, а полицаите, които са действали по сигнала, са принудени да спрат акцията, а на фона на всичко това вътрешният министър Даниел Митов премества заместник-шефа на ГДБОП Калин Литов от една на друга позиция в МВР.
„Фирмите на Таки получават договори за сметосъбиране в Пловдив и в Бургас – двете най-големи общини, управлявани от ГЕРБ", каза той и констатира, че всичко това се случва за 100 дни управление.
Петков припомни и че депутатът от ПГ на ПП-ДБ и бивш министър на регионалното развитие и благоустройството Андрей Цеков е получил заплашително обаждане да спрат да споменават името на Иван Мирински.
„Реално за 100 дни ние се върнахме в криминалните сюжети от преди 4 години. Единствената разлика е, че сега нас ни има и ще разкриваме всеки криминален сюжет", подчерта той.
Съпредседателят на ПП и бивш финансов министър Асен Василев посочи, че за 100 дни управление „вдигнаха цената на тока за бита, на винетките, замразиха средствата за младите семейства, започнаха артилерийска подготовка да ударят всички бизнеси". „Удариха хората и бизнеса, за да върнат обратно старите схеми", категоричен е той.
Василев отбеляза, че ГЕРБ и „Ново начало" се страхуват от антикорупционните закони.
Като изключително притеснителна той определи дискусията за религията в училище. „Такава дискусия може да има само ако се промени българската Конституция. Докато не се промени, църквата няма място в училище и училището няма място в църквата", добави Василев и допълни, че няма нужда да се пускат димки в общественото пространство, за да се отклони вниманието от провала на правителството.
Според Петков управлението може да се резюмира като „Пеевски и Борисов, и две патерици – ИТН и БСП, които нарушиха собствените си декларации за санитарен кордон".
Петков припомни също, че на 24 януари т.г. Владимир Малинов беше назначен за шеф на „Булгартрансгаз" незаконно, тъй като в качеството му на бивш министър не може да бъде на тази позиция. „Има сигнали към европрокуратурата с документи, които уличават Владимир Малинов за подправяне на договори, включително сменяне на суми, дати, средства. Близо 1000 страници са влезли при европрокуратурата. Има информация, че човекът Иван Мирински, т.нар. строителен сив кардинал, също е замесен в този проект", добави той.
Василев заяви, че вчера за един ден правителството „изтегли повече дълг, отколкото беше изтеглен за цялата 2023 г.", както и че това „не е новост за ГЕРБ".
Николай Денков обяви, че в момента управляващите нямат законодателна програма и „всяка седмица ние не знаем с какво ще се занимава парламентът". Той е сигурен, че даже и управляващите не знаят и подчерта, че „хаосът в това отношение е пълен". По думите му нищо в здравеопазването и в образованието не е заложено с конкретни срокове, за да се решат най-големите проблеми в тези ключови сфери.
Лена Бориславова се фокусира върху това законодателната работа, която е свършил за 100 дни кабинетът „Желязков", като определи резултатите като „отчайващи".
Василев обясни, че докато не излезе конвергентният доклад, еврозоната не е сигурна, затова и тезата на ПП да не участват във вотовете на недоверие и да не инициират такива преди това е напълно състоятелна. Когато вече има насрочена дата и решението е необратимо, увери той, от ПП ще инициират вот на недоверие към кабинета и това ще е моментът, в който „това вредно правителство за България ще трябва да си тръгне".
Петков допълни: „Ние се борим срещу корупцията и се борим България да бъде в сърцето на Европа. За тези партии, които обещават да бъдем в Европа, но да си затваряме очите за корупцията, това не са наши партньори. Нито пък са партньори тези, които казват, че България трябва да завие на изток."
Василев отговори на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов, който от Испания призова ПП вместо да стоят отстрани и да критикуват, да отидат при трите партии и да разговарят, за да работят заедно. „Г-н Борисов имаше избор дали да се приемат законите по ПВУ, антикорупционната програма и да не се допуснат тези ужасни практики, които виждаме в момента и в „Чирен" – европейското разследване, и с полицаите, което се случва. Той избра Пеевски. Ако г-н Борисов е готов да скъса с Пеевски, нека да се обади", каза той.
Петков от своя страна попита: „Г-н Борисов казал ли е на неговите кметове да сключи договор за боклук с Таки и какъв е Таки на г-н Борисов? Г-н Борисов притеснява ли се от нещо и защо продължава да слуша г-н Пеевски за всяко нещо? Когато той имаше избор да подпише санитарния кордон, кое го спря? Когато говори за „Магнитски", г-н Борисов надявал ли се е, че на г-н Пеевски ще му падне „Магнитски" и защо това касае г-н Борисов?"
Петков призова Борисов да не се крие. „Те двамата са в тандем. Докато този тандем работи, ние ще бъдем в опозиция", категоричен е той.
Денков съобщи, че спреният завод за барут най-вероятно ще се случи някъде в Европа, защото Европа има нужда от това производство, но „ще избяга от България именно заради частните интереси на тези, които могат да влияят на ДАНС".
„Пеевски искаше заводът да бъде спрян, ние отказахме", обяви той и разказа повече за случая.
Василев припомни, че от ПП поискаха „оставката на шефа на ДАНС, но тогава президентът не се съгласи". „Това, което се вижда днес, е това, което съществува от 2014 г., разликата е, че вече е на повърхността и всички български граждани могат да видят реално по какъв начин се управлява държавата", каза още бившият финансов министър, който се надява на следващи избори избирателите да вземат решение как искат да бъде управлявана държавата.
Василев отхвърли тезата, че конфликтът между държавния глава Румен Радев и Пеевски е фалшив. „Мисля, че конфликтът е съвсем реален. Не мога да гадая какви са причините. Слухове всякакви се въртят в общественото пространство, но слухове не коментирам", уточни той.
Но според Денков „конфликтът някак си е контролиран", когато е удобно, той се вдига в медиите, а след това затихва.
От ПП заявиха, че не са доволни от последните действия на председателя на парламента Наталия Киселова, но не искат на нейно място да застане Рая Назарян от ГЕРБ-СДС, защото тогава „единственият потенциален служебен премиер ще е Димитър Главчев", а „няма по-лош служебен премиер в модерната история на България" от него. От ПП припомниха, че още преди месец и половина свалиха доверието си към Киселова в момента, в който наруши собствения си подпис под санитарния кордон.IБГНЕС