Откриха изложбата „Фантастични умове“, посветена на българските олимпийски отбори по природни науки

Българските олимпийци спечелиха общо 91 медала от международни състезания по науки само през 2024 г.

Изложбата „Фантастични умове“, специално издание на проекта „Моите будители“, която разказва за постиженията на българските олимпийски отбори в международните олимпиади по математика, информатика, изкуствен интелект, физика, химия, биология, лингвистика, астрономия и астрофизика, бе открита днес, предаде репортер на БГНЕС.

Българските олимпийци спечелиха общо 91 медала от международни състезания по науки само през 2024 г.

Служебният министър на образованието и науката проф. Галин Цоков отбеляза, че зад всеки един медал стои огромен труд. Той се обърна към учителите и ръководители на отбори с думите: „Искам да ви благодаря, защото наистина вие сте съвременните будители, които вдъхновявате тези красиви, фантастични умове да се занимават с наука, да бъдат все по-добри, все по-успешни и наистина да станат следващите лидери в областта на природните науки.“

Просветният министър благодари и на децата, които участват в олимпийските отбори. По думите му в съвременния свят качества, свързани с талант, дарба не са достатъчни и трябват много усилия и работа. Цоков благодари и за това, че когато излизат, за да получат своите медали, носят на раменете си знамето на България и прославят страната ни по света. „Това е, всъщност, признак на будителство, на това, че вие сте новите лидери, които увличате младите хора да се занимават с наука, да харесват знанието, да бъдат все по-образовани, все по-близко и свързани с науката“, каза още той и обърна внимание, че преди всичко друго будителството е любов.

Кметът на Столична община Васил Терзиев пожела на децата да бъдат цял живот будители. „Да постигнете много успехи и после да заредите другите да последват вашия път – да изберат по-трудния път на науката, на развитието, но да прославят България и да успеем наистина да изградим едно по-здраво общество“, заяви той и подчерта, че имаме нужда от добри примери и те да не остават скрити, защото това е част от будителството.

„Благодарим на нашите състезатели, които отново ни направиха безкрайно горди през този олимпийски сезон. Благодарим на техните преподаватели, които не само през този олимпийски сезон, а буквално десетилетия подготвят отборите и се грижат за това те да постигат резултатите, които постигат, да ги постигат с усмивка и да можем да видим тези красиви лица, тези фантастични умове, тези влюбени в науката души на тази изложба днес“, заяви заместник-председател на УС на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки Елена Маринова.

Много са нещата, които са необходими, за да се създаде един такъв медал на международна олимпиада, каза тя и посочи, че децата минават тежка национална селекция, издържат на конкуренцията на огромни със своите ресурси и подготовка държави, но България стои гордо на тази карта и развява българското знаме.

„Ще видите по тези плакати не само усмивките на децата, но и малко от историите“, добави Маринова.

България е олимпийска държава, категорична е тя. „Създатели сме на първата международна олимпиада по информатика. Създателите сме на международната олимпиада по лингвистика. Създатели сме на европейската младежка олимпиада по информатика и тази година сме създатели на безкрайно иновативната международна олимпиада по изкуствен интелект, която започна в Бургас, а догодина ще бъде в Пекин, Китай“, отбеляза заместник-председателят на Сдружението на олимпийските отбори по природни науки.

Пред БГНЕС ученичката от Софийската математическа гимназия Цветелина Данова, която тази година бе част от отбора за младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика, която се проведе в Непал от 3 до 10 октомври, разказа, че оттам се е върнала с много хубави спомени. „Освен състезанието, на което бяхме отишли, имаше и много други дейности. Имахме различни екскурзии и имах възможността да се запозная с участници от много други държави, с които още държа контакт и с които завързах приятелства. Много голямо впечатление ми направи държанието на местните, които бяха много дружелюбни с нас и се отнесоха много сериозно с организацията на олимпиадата“, сподели впечатленията си сребърната ни медалистка от Непал, за която това е първата международна олимпиада.

Данова обясни и кое е онова в астрономията, което я е грабнало. „Когато човек се занимава с астрономия и научава много за неща, които са много далечни от ежедневието му, той разбира колко, всъщност, е малък и колко голяма е Вселената ни, колко непознати неща има за човечеството и му става интересно да разбере повече. Астрономията си остава необятна и винаги има какво повече човек да научи и какво повече да открие“, разказа тя.

За в бъдеще Данова си пожелава да има възможност да участва на много други олимпиади, да се запознава с много различни хора и да опознава културите им, както и да си създава също толкова хубави спомени както с отбора, така и с другите участници.

Изложбата „Фантастични умове“ е разположена на „Моста на влюбените“ до НДК и ще остане там до 15 ноември, след което ще бъде преместена на Летище София, в Софийския университет „Св. Климент Охридски“, както и в редица градове в страната. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон