Опозореният конгресмен от Ню Йорк Сантос се признава за виновен

Скандално известният бивш конгресмен Джордж Сантос, републиканец от Ню Йорк, възнамерява да се признае за виновен на 19 август, съобщават американските медии.

Сантос беше изхвърлен от Камарата на представителите, след като беше обвинен, че е финансирал разточителен начин на живот с откраднати пари от дарители, предаде АФП.

Тежкото падение на 36-годишния Сантос настъпи, след като стана ясно, че той е изфабрикувал почти цялото си минало и през 2023 г. му бяха повдигнати десетки федерални обвинения в кражба от дарители на предизборни кампании, измами с кредитни карти, пране на пари и кражба на самоличност.

Сантос, който преди това отричаше обвиненията, според комисията по етика на Конгреса е използвал парите на дарителите за процедури с ботокс и за порнографския уебсайт OnlyFans, както и за луксозни италиански стоки и почивки в Хемптън и Лас Вегас.

Американските медии съобщиха, че се очаква Сантос да се признае за виновен пред федералния съд в Сентрал Ислип, Ню Йорк, по множество обвинения.

Историята беше съобщена първо от Talking Points Memo, който се позова на републикански донори, които са били ограбени от Сантос и които са били уведомени за сделката за признаване на вината му от федералните прокурори.

Според „Ню Йорк Таймс“ условията на сделката и евентуалната присъда все още не са ясни.

Бившият депутат, който иначе трябваше да се изправи пред съда на 9 септември, все още може да промени решението си.

Сантос влезе в Камарата на представителите през 2022 г., като помогна на републиканците да грабнат малко мнозинство, но бързо стана ясно, че почти цялото му минало е измислено - от образованието и религията до личната му история и професионален опит.

Странните му биографични измислици включваха твърдението, че е работил за „Голдман Сакс“, че е евреин и че е бил волейболна звезда в университета.

В крайна сметка той беше обречен от етично разследване на Конгреса, което откри „неопровержими доказателства“ за неправомерно поведение и го обвини, че се е опитал „измамно да използва всеки аспект на кандидатурата си за Камарата на представителите“.

Сантос става едва третият човек, който е изхвърлен като законодател в САЩ след Гражданската война - порицание, което преди е било запазено за предатели и осъдени престъпници.

Първоначално през май 2023 г. му бяха повдигнати 13 обвинения, след което през октомври бяха добавени още 10.

През февруари избирателите в неговия район в предградията на Ню Йорк избраха демократа Том Суоци за негов заместник. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон