Опитен турски дипломат оглави Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа

Синирлиоглу е бил външен министър на Турция и посланик на страната в Израел и в ООН

Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) избра за свой следващ ръководител турския дипломат Феридун Синирлиоглу.

Организацията, в която членуват 57 държави, е парализирана след нахлуването на Москва в Украйна през 2022 г. и от септември е без генерален секретар.

Външният министър на Малта Ян Борг, заяви, че ОССЕ е изправена пред „фундаментални геополитически разделения и институционална парализа“.

Споразумението за нов генерален секретар и три други висши поста беше "нелек подвиг", каза още той.

Борг не изключи възможността до края на годината да бъде постигнато споразумение по бюджета - който не е договорен от 2021 г. насам.

Синирлиоглу, който е работил като външен министър и посланик на Турция в Израел и ООН, заяви, че се надява да действа като „мост и посредник“ между участващите държави.

Синирлиоглу, който поема поста от германката Хелга Мария Шмид, също така призова Русия да освободи трима служители на ОССЕ, задържани в контролираната от Русия Украйна от 2022 г. насам.

Срещата в Малта беше доминирана от критики към Русия, представена от външния министър Сергей Лавров, при първото му пътуване в страна от Европейския съюз след инвазията.

Украйна бойкотира миналогодишната среща на ОССЕ в Северна Македония заради присъствието на Лавров. 

Външният министър Андрий Сибига присъстваше в Малта, но той и няколко съюзници напуснаха по време на обръщението на Лавров.

Полша е начело на призивите за изключване на Русия от ОССЕ, но Борг заяви, че е жизненоважно да се продължи с разговорите.

„Бих предпочел другите членове да говорят с Русия на една маса, за да се спре тази война“, каза той.

„Лесно е да се обсъжда и да се постига съгласие между приятели“, добави той, но е важно също така, „особено на фона на бушуващите войни, да се ангажираме с тези, които са започнали и могат да спрат войната незабавно“.

Малта пое председателството на 2025 г. в последния момент, след като Русия блокира членката на НАТО Естония. 

Финландия, която се присъедини към НАТО миналата година, е председател за 2025 г.

ОССЕ е създадена през 1975 г., за да намали напрежението между Изтока и Запада по време на Студената война, и сега наброява членове от САЩ до Монголия. Тя помага за координирането на въпроси като правата на човека и контрола на въоръженията, но Москва обвинява групата, че е политизирана от ЕС и НАТО. | БГНЕС, АФП

Последвайте ни и в google news бутон