Новата ера на Германия започва на 6 май с Фридрих Мерц като канцлер

Встъпването в длъжност на Мерц ще сложи край на шестмесечния политически хаос след разпадането на коалицията на Олаф Шолц.

Фридрих Мерц, 69-годишният лидер на Християндемократическия съюз (ХДС) в Германия, ще стане официално следващият канцлер на страната днес, на 6 май, след като партията му сформира коалиционно правителство със Социалдемократическата партия (ГСДП).

Двата традиционни съперника подписаха 144-странично споразумение за управление, озаглавено „Отговорност за Германия“, в което се ангажират да съживят най-голямата икономика в Европа, да ограничат нелегалната миграция и да засилят ролята на Германия на световната сцена. 

Встъпването в длъжност на Мерц ще сложи край на шестмесечния политически хаос след разпадането на коалицията на Олаф Шолц, водена от ГСДП, и идва в момент на нарастващ геополитически натиск и възход на крайната десница в страната.

Фридрих Мерц, 69-годишният ветеран в германската политика с твърда позиция по въпросите на миграцията и любов към авиацията, ще стане следващият канцлер на страната, след като спечели федералните избори на 23 февруари.

Но кой е този консерватор от старата школа, който иска да избави партията си от центристкото наследство на бившата лидерка Ангела Меркел?

Решението на дългогодишния му съперник да напусне най-високия пост през 2021 г. подтикна Мерц да излезе от политическата си хибернация и да се кандидатира за лидер на партията. След два неуспешни опита, той най-накрая беше избран за лидер на ХДС през 2022 г.

Въпреки силното представяне на партията му, кампанията му не мина гладко. Флиртът му с крайната десница „Алтернатива за Германия“ (АзГ), (която на 2 май официално бе определена като „екстремистка“ от германското разузнаване) три седмици преди изборите предизвика критики и обвинения, че е нарушил „защитната стена“ на основните партии срещу АзГ.

Мерц е роден през 1955 г. в консервативно католическо семейство в град Брилон, Северен Рейн-Вестфалия, в централна Германия, и се присъединява към младежката организация на ХДС, докато още е ученик. Влиза в политиката на пълен работен ден през 1989 г., когато е избран за член на Европейския парламент на 33-годишна възраст.

След един мандат като евродепутат, Мерц, женен и баща на три деца, е избран за член на Бундестага – германския парламент – и се утвърждава като лидер във финансовата политика. 

През 2003 г. той изказва известното становище, че германските данъчни правила трябва да са достатъчно прости, за да могат да се изчислят на подложка за бира.

Въпреки това, нарастващата вражда с Меркел в крайна сметка го подтиква да напусне политиката.

Мерц, който привличаше по-традиционната, дясна фракция в ХДС, загуби от Меркел в надпреварата за лидерство в партията през 2000 г.

Лидерството на Меркел бележи разрив с традициите на ХДС – тя е първата жена начело на партията, с протестантски, а не католически произход и центристки нагласи.

Съперничеството между двамата стана по-очевидно през 2002 г., когато Мерц беше отстранен като лидер на опозицията в Бундестага в полза на Меркел.

Към края на 2009 г. Мерц напълно се присъедини към частния сектор.

Работи като адвокат и старши съветник в международната адвокатска кантора Mayer Brown, както и на други позиции. Тези начинания го превърнаха в мултимилионер, според германския бизнес вестник Handelsblatt.

Този произход може да е убедил избирателите, че Мерц е човек, който може да прави бизнес – желано качество за всеки, който се надява да оздрави най-голямата икономика в Европа, която през 2024 г. се свива за втора поредна година.

9 години след като напусна политиката, обявяването на оставката на Меркел от най-високия пост в Германия проправи пътя за завръщането на Мерц. След два неуспешни опита да стане лидер на ХДС през 2018 и 2021 г., той беше избран за лидер през 2022 г., с което затвърди политическото си завръщане.

Желанието на Мерц да се дистанцира от наследството на Меркел е ясно. Той се стреми да придвижи ХДС по-надясно, отколкото беше под ръководството на Меркел, отчасти за да спре избирателите да се обръщат към крайната десница, като същевременно се застъпва за по-пазарна икономика.

В интервю за германската телевизия ZDF през 2019 г. той описа „бездейното“ лидерство на предшественичката си като „килим от мъгла“ над страната и заяви, че счита нейната „отворена“ политика към бежанците по време на мигрантската криза през 2015 г. за сериозна грешка.

От своя страна Меркел критикува Мерц в рядко политическо изявление през януари, след като той прокара закон за имиграцията с помощта на AзГ – сега основният конкурент на ХДС. В крайна сметка законът беше отхвърлен от германския парламент.

В интервю на партийния конгрес в началото на февруари обаче Мерц повтори пред Cи Ен Ен, че сътрудничеството с АзГ е невъзможно. 

„Те са против всичко, което ние сме, всичко, което сме изградили в Федерална република Германия. Няма сътрудничество с тази партия“, заяви той.

Кампанията му за канцлерския пост се фокусираше предимно върху въпроси от първа необходимост като намаляване на данъците, дерегулация и стимули за работа.

Мерц заема твърда позиция по въпроса за имиграцията. Той призова търсещите убежище от други държави членки на Европейския съюз да бъдат отблъсквани на германските сухопътни граници.

Мерц критикува либералните социални помощи и обвини украинските бежанци в „социален туризъм“ – израз, за който по-късно се извини. 

Като цяло той обещава да съкрати разходите за социални помощи, като в рядко интервю в навечерието на изборите заяви, че иска да избегне „плащането на хора, които не са склонни да работят“.

Мерц и ХДС подкрепят продължаването на военната помощ на Германия за Израел в контекста на войната в Газа, като същевременно се застъпват за решение с две държави като дългосрочна цел. 

В телевизионен дебат с канцлера Олаф Шолц по-рано Мерц изрази неспокойство относно предложението на американския президент Доналд Тръмп да „превземе“ Газа, като същевременно посочи, че остава да се види „какво всъщност се има предвид“.

По въпроса за изпращането на помощ за Украйна Мерц се застъпи за по-практичен подход в сравнение с излизащата коалиция на ГСДП. Той подкрепя доставката на крилати ракети „Таурус“ с голям обсег на действие за Киев – нещо, което правителството на Шолц отказа от страх да не въвлече Германия в конфликта.

„Ние сме на страната на Украйна, защото офанзивата е срещу всички нас“, заяви той пред Си Ен Ен.

Мерц повтори подкрепата си за Украйна. 

„Европа остава твърдо на страната на Украйна. Сега повече от всякога трябва да поставим Украйна в позиция на сила. За справедлив мир, атакуваната страна трябва да бъде част от мирните преговори“, посочи той.

Мерц заяви, че ще работи за осигуряване на независимостта на Европа от САЩ. 

„Моят абсолютен приоритет ще бъде да укрепим Европа възможно най-бързо, за да можем стъпка по стъпка да постигнем истинска независимост от САЩ“, каза той.

В свободното си време Мерц е любител пилот и понякога лети със собствения си частен самолет – скъпо хоби за човек, който някога се описа пред германския таблоид „Билд“ като „представител на горната средна класа“. | БГНЕС

---

От Софи Тано, анализ за Си Ен Ен.

Последвайте ни и в google news бутон