Нефтеният гигант Saudi Aramco обяви спад от 4,6% в нетната си печалба за първото тримесечие, като по-ниските продажби и по-високите оперативни разходи засегнаха основния стълб на амбициозните планове за икономически реформи на кралството.
Печалбата спадна поради „по-ниски приходи и други доходи, свързани с продажбите, както и по-високи оперативни разходи“, се посочва в изявление, публикувано от саудитската фондова борса и цитирано от АФП.
„Динамиката на световната търговия повлия на енергийните пазари през първото тримесечие на 2025 г., като икономическата несигурност се отрази на цените на петрола“, заяви президентът на Aramco Амин Х. Насер.
Нетната печалба за първото тримесечие на годината е 97,54 млрд. риала (26,01 млрд. долара), в сравнение с 102,27 млрд. риала (27,27 млрд. долара) за същия период на 2024 г.
Цените на петрола претърпяха рязък спад през последните седмици поради опасения, че митата на американския президент Доналд Тръмп ще ударят силно търсенето и ще задушат международната търговия.
Саудитското правителство притежава 81,5% от акциите на Aramco и разчита на приходите от тях за финансиране на проектите „Визия 2030“, стартирани от престолонаследника Мохамед бин Салман.
Саудитска Арабия, която се стреми към бъдеще след петрола, е в процес на реализация на разточителен план за разходи, целящ да привлече туристи и инвестиции в най-голямата икономика в Близкия изток.
Сред най-амбициозните проекти са NEOM – футуристичен нов град в пустинята на стойност 500 милиарда долара, Световното първенство по футбол през 2034 г. и ново голямо летище за Рияд.
Aramco отчете рекордни печалби през 2022 г., след като руската инвазия в Украйна доведе до скок в цените на петрола, което позволи на Саудитска Арабия да отбележи първия си бюджетен излишък за почти десетилетие.
Но печалбите на саудитската „дойна крава“ спаднаха през последните години с понижението на цените на петрола.
През септември саудитското министерство на финансите заяви, че очаква бюджетен дефицит от 2,3% от БВП през 2025 г., като дефицитът ще продължи до 2027 г. | БГНЕС