Международният олимпийски комитет (МОК) е организация, която следващия месец ще навърши 130 години. На 23 юни 1984 Пиер дьо Кубертен и Деметриос Викелас основават централата със седалище в Лозана.
Сградата на МОК е в швейцарския град, на бреговете на Женевското езеро, от 1915-а насам.
И докато Международният олимпийски комитет избра по-рано тази година своя нов президент и наследник на Томас Бах - бившата плувкиня Кърсти Ковънтри, която ще застане на поста през юни, то ситуацията в България и родния олимпийски комитет е колкото идентична, толкова и различна.
Защо идентична? И двете организации избраха нов председател през 2025. Ковънтри, известна с топлите си взаимоотношения със своя предшественик Бах, пое длъжността в историческо назначение. За първи път жена ще бъде президент на МОК. БОК също има своя нов председател в лицето на Весела Лечева, която сложи край на 20-годишното управление на Стефка Костадинова. И тук някъде приликите приключват.
МОК се готви за навлизане в нова ера с Ковънтри на кормилото, докато БОК все още тъне в неизвестност, тъй като Лечева така и не е официално вписана в Търговския регистър като президент. Всичко това заради подадени жалби срещу решенията на Общото събрание на централата на 19 март.
Лечева и Костадинова вече направиха две срещи, а неяснотата около това какво ще стане след решенията на съда, остават и към днешна дата. Очаква се идната седмица двете големи наши спортистки отново да се срещнат, но отношенията им не изглеждат приятелски на фона на изявлението на Лечева, че "комуникацията отново е блокирана едностранно", визирайки, разбира се, Костадинова.
Един от ключовите принципи на олимпийското движение е запазването на интегритета. Изключително важно е той да не бъде потъпкван под каквато и да е форма и е хубаво и Лечева, и Костадинова да го осъзнават. Защото БОК се нуждае от работещо ръководство, а не от драми в съда, за да не попада в полезрението на МОК по всичко друго, но не и по позитивни причини. | БГНЕС