След като прекара няколко дни на Хаваите след изборите, 60-годишната демократка повдигна завесата за бъдещите си амбиции. „Все още се боря“, каза тя на среща с донори на партията, без да уточнява какво означава това.
Какво се надява да постигне вицепрезидентката на Джо Байдън след поражението си от републиканския милиардер?
Вашингтон гъмжи от слухове по темата, като някои хора вече си представят как Камала Харис ще се бори за поста губернатор на Калифорния, родния ѝ щат, на междинните избори през 2026 г.
В Съединените щати длъжността губернатор е изключително престижна, тъй като включва ръководене и определяне на основните политики на щата по цял набор от въпроси - от икономиката до социалните въпроси и климата.
Тази роля е особено важна в Калифорния, която е едновременно най-населеният щат в страната и петата по големина икономика в света.
Поемането на подобна роля може да „даде на Харис огромна платформа“, отбеляза политологът Джулиан Зелицер.
„Тя би му позволила да се превърне във водеща национална фигура и да влияе върху обществената политика“, заяви професорът от Принстънския университет.
И следователно, може би, да се кандидатира отново за Белия дом след четири години. Остава да видим дали вицепрезидентът би бил най-подходящ да носи цветовете на партията през 2028 г.
Сред демократите, потънали в болезнена самоанализа, след като за втори път не успяха да застанат на пътя на Доналд Тръмп, мненията са различни.
„Проблемът е, че след като веднъж сте загубили и поражението ви е толкова значително, много хора в партията ви започват да се съмняват в способността ви да спечелите важен двубой“, каза Джулиан Зелизър.
Имената на настоящия губернатор на Калифорния Гавин Нюсъм, губернатора на Мичиган Гретхен Уитмър и министъра на транспорта Пийт Бутигиг вече се спрягат като възможни алтернативи за демократите на следващите избори.
Друг възможен вариант за Камала Харис е да продължи да се занимава с политика, без непременно да заема пост.
Малко като Ал Гор: неуспешен кандидат на президентските избори през 2000 г. срещу Джордж Буш, вицепрезидентът на Бил Клинтън се задържа в центъра на вниманието, като се превърна в морална фигура, посветена на климата.
През 2006 г. документалният филм „Неудобна истина“ и неговият главен герой направиха много за повишаване на осведомеността относно скоростта на глобалното затопляне.
Удостоен с Нобелова награда за мир през 2007 г., сега седемдесетгодишният мъж обучава „посланици“ за действия в областта на климата по целия свят. | БГНЕС
---------------------------------------------
Камил Камдесю, анализ за АФП.