Висшият съдебен съвет (ВСС) е с изтекъл мандат и няма демократична легитимност да избира нов главен прокурор за следващите 7 години на Република България.
Това заяви народният представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) Надежда Йорданова, предаде репортер на БГНЕС.
Йорданова подчерта, че Прокурорската колегия на ВСС планира да започне действия за възобновяване на процедурата за избор на нов обвинител номер едно. По думите ѝ планът на мнозинството във ВСС е в идните месеци да избере нов главен прокурор, който ще заеме поста за следващите 7 години. Това става ясно от публикувания дневен ред от заседанието на 9 септември, вносител на точката е Стефан Петров.
„Призоваваме ВСС да не прави това“, каза тя.
БГНЕС припомня, че от юни миналата година изпълняващ длъжността главен прокурор е Борислав Сарафов.
Йорданова припомни, че „същият този ВСС в този си състав, причини Гешев на България и на българските граждани като главен прокурор“.
„Същият този състав на ВСС отказа да го освободи своевременно през 2022 година. Същият този ВСС преживя катарзис само за едно денонощие след промяна на политическата конюнктура в страната и освободи Гешев. Той няма нито интегритета, нито демократичната легитимност да избира нов главен прокурор“, посочи тя и отбеляза, че от ПП-ДБ са внесли още на 1 август законопроект, в който се казва, че ВСС с изтекъл мандат не може да избира нито главен прокурор, нито председател на Върховния административен съд, нито на Върховния касационен съд.
По отношение на полученото писмо от Цветан Василев с данни за рекет от страна на Делян Пеевски, за което съобщиха вчера в страницата си във „Фейсбук“ от „Да, България“ и заявката им, че ще настояват главният прокурор да поиска имунитета на Пеевски, Надежда Йорданова коментира, че по този въпрос има процедури, които предстои да се развият, а медиите ще бъдат уведомени своевременно.
„Главният прокурор може да иска сваляне на имунитета на народен представител“, добави тя.
Депутатът Лена Бориславова от своя страна заяви, че предстои сигналът от Цветан Василев да бъде обсъден в парламентарната група.
„Но това, което стана ясно по време на изслушването на Цветан Василев в комисията за Нотариуса и Пепи Еврото е, че Цветан Василев потвърждава за наличието на над 500 милиона лева, които са несъбрани кредити от фирми, свързани с Делян Пеевски“, припомни тя и се ангажира още в днешния ден да бъде изпратена информация до медиите, за да може да има пълна прозрачност.
Бориславова се надява да има достатъчно данни, за да не може прокуратурата да продължи да си затваря очите пред данни за извършени престъпления, включително от политически лица. | БГНЕС