Над 200 души се възползваха от безплатните консултации с уролозите на Военномедицинска академия (ВМА) в рамките на инициативата Movember-2024 за ранна диагностика на рак на простатната жлеза.
Интересът към кампанията е огромен, часовете за прегледи свършиха в рамките на няколко часа. Като наблюдения, които имаме – все повече са мъжете от различни възрасти, които проявяват самосъзнание и загриженост за собственото си здраве.
Колкото повече пациенти бъдат диагностицирани навреме, толкова по-голям ще бъде и процентът на излекуваните, коментират специалистите.
Диагностичният процес за простатен карцином се извършва на няколко етапа. От съществено значение е снемането на подробна анамнеза – дали пациентът има родственици с това заболяване и дали са налице конкретни оплаквания и симптоми.
Освен изследването на простатно-специфичен антиген (ПСА), в последните години простатно-специфичен антиген и магнитно-резонансната ултразвук-насочена фюжън биопсия на простатната жлеза, каквато извършваме и във ВМА, се доказаха като изключително прецизни диагностични методи, отбелязват специалистите.
Лечението на рака на простатната жлеза от друга страна се планира индивидуално, в зависимост от вида, размера и агресивността на тумора, както и от възрастта на пациента, неговите предпочитания и общо състояние. Когато простатният карцином е локализиран в рамките на простатната жлеза, без да излиза извън границите на капсулата и да обхваща околната тъкан и структури, без данни за метастатична болест, имаме възможност за пълно отстраняване на болестта чрез радикална простатектомия – златен стандарт при лечението на тези пациенти.
Когато имаме противопоказания за хирургично лечение при пациентите, може да бъде извършена лъчетерапия и/или хормонотерапия. Когато възрастта и придружаващите заболявания са контраиндикация за инвазивно или друго лечение при нискорисковите пациенти, може да се проведе активно наблюдение.
Специалистите от Клиниката по урология на ВМА, ръководена от проф. Илия Салтиров, са категорични, че ракът на простатата е напълно лечим, когато е открит навреме. | БГНЕС