Експонатът от частна азиатска колекция ще бъде продаден на 11 ноември в Женева, а онлайн наддаването ще започне на уебсайта на аукционната къща на 25 октомври.
Огърлицата, която се състои от три реда диаманти, завършващи с диамантен пискюл във всеки край, ще се появи за първи път публично от 50 години насам и се очаква да достигне цена между 1,8 и 2,8 млн. долара.
„Това е чудесна находка, защото обикновено бижутата през XVIII в. са били разваляни, за да бъдат използвани отново... така че да имаме непокътнато бижу от грузинския период с такава важност, с такова количество карата... е абсолютно страхотно“, казва пред АФП Андрес Уайт Кореал, председател на отдела за бижута на Сотбис.
„Бижуто се е предавало от семейство на семейство. Можем да започнем от началото на XX век, когато е било част от колекцията на маркизите на Ангълси“, добави той.
Смята се, че членовете на тази аристократична фамилия са носили бижуто два пъти публично: веднъж на коронацията на крал Джордж VI през 1937 г. и веднъж на коронацията на дъщеря му кралица Елизабет II през 1953 г.
Освен това за огърлицата не се знае почти нищо, включително кой я е проектирал и за кого е била поръчана, въпреки че аукционната къща смята, че такова впечатляващо антично бижу е могло да бъде създадено само за кралско семейство.
Вероятно е било изработено през десетилетието, предшестващо Френската революция - допълва тя.
Смята се, че някои от диамантите може да произхождат от прочутата огърлица, свързана с превърналата се в скандал „Афера с огърлицата“, която допринесе за настъпването на Френската революция и в крайна сметка за смъртта на Мария-Антоанета, заявиха от Sotheby's.
От аукционната къща заявиха, че диамантите вероятно са добити „от легендарните мини Голконда в Индия“.
Диамантите от Голконда все още се смятат за най-чистите и най-ослепителните, добивани някога.
Огърлицата ще бъде изложена на публично място в Лондон до сряда, преди да започне обиколка, която ще я отведе в Хонконг, Ню Йорк и Тайван. | БГНЕС