Мистериозен нов Ел Ниньо е открит южно от екватора

Ел Ниньо - южната осцилация е непредсказуема промяна във ветровете и теченията в тропическите води на Тихия океан, която оказва значително влияние върху климата в различни части на планетата, предаде "Сайънс Алерт".

Сега се оказва, че то може да има тайно братче или сестриче. Наричан "новият Ел Ниньо", моделът на циркумполярните вълни- 4 в южното полукълбо се появява по-на юг в югозападната част на субтропичния Тих океан към Австралия и Нова Зеландия. Макар че регионът, който контролира тези климатични промени, е сравнително малък, той може да предизвика климатични промени в цялото южно полукълбо.

Международният екип от изследователи, направил откритието, твърди, че то ще бъде от съществено значение за разбирането на климатичните промени през следващите години, също както Ла Ниня - метеорологично явление с тревожни последици.

"Това откритие е като намирането на нов превключвател в климата на Земята. То показва, че една сравнително малка област от океана може да има широкообхватно въздействие върху глобалните климатични модели и времето", каза метеорологът Баладжи Сенапати от Университета в Рединг, Великобритания.

Чрез комбиниране на реални наблюдения и усъвършенствано климатично моделиране, обхващащо 300 години, изследователите успяват да проследят модел, който те обозначават като W4. Той се повтаря ежегодно в южното полукълбо с четири редуващи се области на топъл и хладен въздух.

Екипът установи също, че по-малкият регион в близост до Австралия и Нова Зеландия действа като контролен лост за W4. Промените в температурата на океана в тази част на света на свой ред влияят на атмосферните температури в южните субтропици и средните ширини.

С промяната на ветровете се променя дълбочината на горния слой по-топла вода в океана, което се отразява на температурните промени в атмосферата.

След това западните ветрове могат да пренесат затопления или охладения въздух по цялото земно кълбо в аномален климатичен модел W4.

Според изследването тези климатични модели се различават от другите, които познаваме, включително Ел Ниньо и сестринското му явление Ла Нина.

"Разбирането на тази нова метеорологична система може значително да подобри прогнозирането на времето и климата, особено в Южното полукълбо. Тя може да помогне да се обяснят промените в климата, които досега бяха загадъчни, и може да подобри способността ни да предсказваме екстремни метеорологични и климатични събития", каза Сенапати.

Изглежда, че тези метеорологични модели се проявяват през лятото в Южното полукълбо, между декември и февруари - макар че системата е идентифицирана едва сега, изследователите смятат, че тя влияе на времето в света от дълго време.

Това, което екипът не е разгледал в това проучване, е как може да се проявят промените в този нов Ел Ниньо. Въпреки това вече знаем, че Южното полукълбо изсъхва, затопля се и става все по-бурно, а този метеорологичен модел би трябвало да помогне да се обясни защо.

"Необходимо е по-добро разбиране на връзката между променливостта на климата в Южното полукълбо и югозападната част на субтропичния Тих океан", написаха изследователите в доклада си. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон