Италианският план за изграждане на мигрантски лагери в Албания не може да се сравнява с предложението на Великобритания да изпрати нелегални кандидати за убежище в Руанда, заяви италианският външен министър Таяни. Той заяви, че начинът, по който ще се обработват молбите, ще защитава напълно правата на бежанците.
По-рано този месец дясното правителство, ръководено от Джорджа Мелони, обяви плана като най-новото си усилие за възпиране на рязко увеличаващите се пътувания на мигранти от Африка и за намаляване на натиска върху центровете в страната.
Италия ще изгради два лагера за приемане и задържане в Албания, в които ще бъдат настанени максимум 3000 мигранти по едно и също време, като това е първата в историята сделка, включваща държава извън ЕС, която приема мигранти от името на държава членка.
През 2016 г. ЕС сключи споразумение с Турция, за да предотврати нелегалното насочване на хора към блока.
"Мигрантите ще бъдат третирани в съответствие с италианските и европейските стандарти", заяви министърът на външните работи Антонио Таяни на заседание на долната камара на парламента, посветено на сделката, която предизвика критики сред лявата опозиция и правозащитните групи.
"Този протокол не може да се сравнява със споразумението между Обединеното кралство и Руанда", каза Таяни, визирайки британската инициатива, която висшите британски съдии обявиха за незаконна.
Таяни заяви пред депутатите, че само мигрантите, които нямат право да останат в Италия, ще отидат в Албания, след като бреговата охрана или военноморските сили ги приберат в международни води, и потвърди, че там няма да бъдат приемани деца или бременни жени. Той заяви, че тези, които очакват репатриране, могат да бъдат задържани за срок до 18 месеца.
В протокола се казва, че лагерите ще функционират под италианска юрисдикция и трябва да бъдат открити през пролетта на 2024 г.
Таяни заяви пред депутатите, че Италия ще поеме всички разходи, включително изграждането и охраната на центровете, и ще плати 16,5 млн. евро за първоначалните разходи.
Опозиционните депутати настояваха Мелони да поиска одобрението на парламента за сделката, договорена с албанския й колега Еди Рама, след като правителството заяви, че тя не е строго необходима въз основа на италианското законодателство.
Въпреки това Таяни - наследник на бившия министър-председател Силвио Берлускони начело на коалиционната партия "Форца Италия" - заяви, че администрацията ще представи законопроект за официална ратификация на пакта с Албания.
"Надяваме се, че той ще може да бъде одобрен в срок, който е съобразен със спешната необходимост от справяне с управлението на нарастващите миграционни потоци", каза той.
Досега през тази година в Италия са пристигнали около 150 000 мигранти по море в сравнение с около 94 000 за същия период през 2022 г./БГНЕС