Мартин Дановски: ББР е ключов инструмент за стимулиране на икономиката на България

Мартин Дановски

"Българската банка за развитие е ключов инструмент за държавата стимулиране на икономическата активност, особено при кризи. Очакването на правителството е с новата стратегия да се засили ролята за подкрепа за реализация на публични инвестиции."

Това заяви служебният заместник-министър на финансите Мартин Дановски на конференцията „Банките за развитие – инструмент за по-добро използване на публичните средства“, организирана от Българската банка за развитие, предаде репортер на БГНЕС.

"Обнадеждаващо е, че виждаме натрупване на мъдрост в Българската банка за развитие. Те се вижда в действията и визията на банката. Ефективно и бързо използваме тези европейски национални фондове, това е важно, за да може отделните икономики да бъдат конкурентно способни и устойчиви. С този опит Националните банки за развитие имат привилегирована позиция да разбират местните бариери пред инвестициите, а също така и възможностите и рисковете. Това допринася за отключване на нови възможности. Чрез стратегически партньорства Националните банки за развитие успяват да привлекат значителни ресурси и да надграждат. Едно от най-големите предимства е, че те позволяват мобилизиране значителни финансови ресурси при благоприятни условия", каза Дановски и продължи:

"От своето създаване през 1999 г., като Насърчителна банка, до сега, Българската банка за развитие е ключов инструмент за държавата стимулиране на икономическата активност, особено при кризи. Ролята на банката беше проверена и показа много добри резултати. Заслужава да се отбележи, че ББР е една от българските банки с най-висок кредитен рейтинг. Това показва как работи банката реално, оценката отразява силните ѝ позиции.

Трябва да приемем и препоръките, ролята на ББР като банка за развитие не е достатъчно добре развита. Затова с приетата стратегия за 2024 -2026 г. се очаква банката да разгърне финансовата си подкрепа за публичния сектор и за приоритетни за националната икономика сектори. Очакванията на правителството са да се засили ролята за подкрепа за реализация на публични инвестиции, например с нови национални капиталови инвестиционни програми. Очаква се подкрепата на банката за по-бързо използване на европейските фондове. Също така и включването на банката в подпомагането на изпълнението стратегическите публични инвестиции. Банката трябва да въведе и приложи механизъм за анализ, оценка и финансиране на управлението на публичните инвестиции. То пряко ще подобри икономическите процеси. Участието на ББР трябва да бъде направено и да бъде реализирано по начин, който няма да се различава от пазарните условия."

Подуправителят на Българската народна банка /БНБ/ Петър Чобанов посочи, че в своето 25-годишно съществуване ББР е успяла да постигне подкрепа и развитие на българската икономика, сътрудничества и да се впише изцяло в семейството на европейските банки за развитие, на сътрудничество с международни наднационални финансови институции.

„Хоризонтът е за една по-въздействаща, по-ефективна банка за развитието на България. Видимо е, че ББР намери своето място в институционалната рамка на страната ни и финансовата система, а именно в министъра на иновациите и растежа. Това дава възможност за синергия с други институции като Фонда на фондовете, Агенцията за инвестиции, Изпълнителната агенция за МСП“, каза още Чобанов.

Вицепрезидент на Европейската инвестиционна банка /ЕИБ/ Кириакос Какурис подчерта, че ЕИБ и националните банки за развитие са естествени партньори, които трябва да се стремят към взаимно допълване в полза на местните икономики и конкурентоспособността на ЕС.

Какурис отбеляза съвместните усилия по отношение на кръговата икономика и подкрепата за малкия бизнес, устойчивия растеж и създаването на нови работни места.

„Тази мисия е особено важна, особено сега, когато сме свидетели на предизвикателствата пред конкурентоспособността на ЕС. Ключово е да работим възможно най-ефикасно, така че да постигаме бързи и видими резултати с дългосрочен ефект. Жизненоважно за нашите икономики е всяко евро да отива там, където е необходимо“, допълни вицепрезидентът на ЕИБ. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон