Макрон: ЕС се нуждае от силна и демократична Сърбия под крилото си

„ЕС и неговите държави-членки се нуждаят от силна и демократична Сърбия под крилото си, а Сърбия се нуждае от силен и суверенен ЕС, който да защитава и насърчава нейните интереси, като същевременно зачита нейната идентичност“.

Това написа френският президент Еманюел Макрон в авторски текст за днешния брой на сръбския проправителствен вестник „Политика“.

Текстът е публикуван часове преди началото на официалното посещение на френския държавен глава в Сърбия, което ще продължи и на 30 август.

„Подобно на Франция, убеден съм, Сърбия се стреми към независимост и суверенитет, които само ЕС, притежаващ средствата на нейната стратегическа автономия, може да ѝ даде. Ние ще изградим тази стратегическа автономия заедно, като се снабдим със средства за гарантиране на нашата сигурност и като засилим нашето сътрудничество в областта на отбраната“, заяви Макрон.

Френският президент пише, че двете държави ще изградят тази стратегическа автономия и „в областта на промишлеността във всички сектори, в които трябва да се обединим, за да бъдем по-устойчиви на безмилостната международна конкуренция, например в областта на критичните суровини, лекарствата, изкуствения интелект“.

„Това е и мястото, където Сърбия играе ключова роля в рамките на разширения и укрепен ЕС“, отбеляза Макрон.

Той твърди, че партньорските отношения между Франция и Сърбия постоянно се развиват.

„Като доказателство за това посочвам големите проекти, в които участват първокласни френски компании; подкрепата, предоставена от Френската агенция за развитие за многобройни дейности в Сърбия, особено в областта на енергийния преход. Цитирам и подновяването на обмена на мнения на интелектуално ниво, за което свидетелства участието на Франция като почетен гост на Панаира на книгата в Белград преди няколко месеца“, пише Макрон. 

Френският държавен глава смята, че въпреки вече силната близост между Сърбия и ЕС, перспективата за присъединяване на Белград към блока не привлича толкова, колкото би трябвало.

„На заден план съществуват опасения и умора, особено във връзка с темпото на преговорите за присъединяване, но понякога и един вид неприязън, а дори и недоверие във връзка с Европейския съюз, които имат своя източник в близката история и в противоречиви или противоречиви спомени“, подчерта Макрон.

„Сърбия, разбира се, принадлежи на Европа по своята география, но не само това, тя ѝ принадлежи и по своята история; историята на една горда нация, която има силна идентичност, от която никога не се е отказвала“, добави той.

Френският лидер отбеляза, че днес обменът на Сърбия със страните от ЕС е много по-богат, отколкото с която и да е друга държава или група държави. 

„Икономическият обмен, разбира се, от който почти две трети се осъществява с ЕС, но също така и обменът между хората чрез участието на Сърбия в програмите „Еразъм плюс“ и „Хоризонт Европа“. В областта на изкуството Сърбия вече допринася по плодотворен и творчески начин за европейското културно пространство и аз очаквам с нетърпение да открия съкровищата на прекрасните колекции на Матица Сръбска по време на посещението си“, заяви Макрон.

Френският президент заключи, че „е време да погледнем заедно на историята без предразсъдъци, така че тя вече да не представлява пречка, каквато е и днес, между нас и още повече между страните от региона, които са поканени да бъдат заедно под егидата на ЕС. Историците от всички страни-членки на ЕС и страни-кандидатки, вероятно биха могли да ни помогнат по този път, като се включат в колективна работа по него“.

Макрон изтъкна, че „Сърбия, с право убедена в уникалността на своята съдба и понякога закоравяла от предизвикателствата, пред които е поставена, не бива да се страхува за своята идентичност и суверенитет с присъединяването си към ЕС“.

Френският президент заяви, че Сърбия има своето място под егидата на ЕС „като голяма централна държава в този регион, която е способна не само да бъде основен строител на бъдещето на помирението и сътрудничеството в региона, но и, ако иска, да бъде вдъхновяваща и движеща сила“.

По отношение на сръбската позиция относно войната в Украйна, френският президент заяви, че е илюзия, че Сърбия може да играе ролята на балансьор между великите сили.

„Въпросът, който се задава на Сърбия, но и на всички нас, европейците, в този момент, дори повече от въпроса за необходимото поддържане на единен фронт срещу Русия, е въпросът за типа общество, в което нашата младеж ще иска да живее утре. Не се съмнявам в това. на този въпрос младите хора в Сърбия ще имат същия отговор като младите хора във Франция“, написа Макрон.

По отношение на  Косово Макрон заяви, че лично ще продължи да се ангажира с изпълнението на Охридското споразумение и преди всичко със създаването на Асоциация на сръбските общини (АСО) в Северно Косово.

Той припомни, че през 2019 г. е „говорил за необходимия кураж за постигане на компромис“. Макрон добави, че по това време във Франция са били убедени, че този кураж съществува в Сърбия. 

„Пътят, който предложихме към необходимата нормализация, запазва същността: възможността сърбите да живеят в Косово, като спазват закона, без да се отказват от своята идентичност или от естествените си връзки със Сърбия; но също така и наличието на гаранции по отношение на опазването на сръбското културно и религиозно наследство“, обясни френският президент. | БГНЕС 

Последвайте ни и в google news бутон