Лондон притиска Пекин заради оръжията за Русия

Британският външен министър е на дипломатическо посещение в Пекин, след като новото лейбъристко правителство се опитва да изглади отношенията с Китай.

Британският външен министър призова Китай да разследва твърденията, че негови компании са доставяли оръжия на руските сили в Украйна, след като САЩ наложиха санкции на множество китайски компании, съобщи „Политико“.

Лами е на дипломатическо посещение в Пекин, тъй като новото лейбъристко правителство се опитва да изглади отношенията си с Китай. Британският външен министър каза на китайския си колега Ван Йи, че Обединеното кралство и Китай имат „общ интерес от европейския мир и прекратяване на войната“ в Украйна. Той твърди, че китайската доставка на оборудване за Русия „рискува да навреди на отношенията на Китай с Европа, като същевременно помага за поддържането на войната на Русия“, според съобщение на британското правителство. „Министърът на външните работи призова Ван Йи да предприеме всички мерки за разследване и предотвратяване на китайските компании да доставят на руската армия“, се казва в изявлението.

На свой ред Китай чрез държавната телевизия CGTN съобщи само, че двамата са „разменили мнения по международни и регионални въпроси като кризата в Украйна“. Коментарите идват само ден след като Министерството на финансите на САЩ наложи санкции на две китайски фирми, обвинявайки Пекин в проектиране, производство и износ на военни дронове, които Русия разполага в Украйна. Китай отхвърли обвинението на САЩ, заявявайки, че „никога не е предоставял смъртоносни оръжия на никоя страна в конфликта между Русия и Украйна“. Пекин посочи наличието на „строг“ контрол върху износа.

Дипломатическа мисия 

Посещението на Лами идва в момент, когато Обединеното кралство се опитва да облекчи отношенията на Великобритания с Китай след трудния период при консерваторите. Що се отнася до горещия въпрос за правата на човека, британското правителство обяви, че Лами е повдигнал въпроса за отношението към уйгурската етническа група в Синцзян. Китай е обвинен в прилагане на принудителен труд, а от някои западни политици говорят и за геноцид. В британското изявление се казва само, че това е „област, в която Обединеното кралство и Китай трябва да се ангажират, дори когато гледните точки се различават“.

Това е далеч от позицията на лейбъристите, докато бяха в опозиция. Като министър на външните работи в сянка, Лами заяви миналия март, че лейбъристите ще търсят законни пътища за обявяване на репресиите на Китай срещу уйгурските мюсюлмани като „геноцид“, действайки „многостранно с нашите партньори“ чрез международни съдилища.

На 18 октомври говорител на премиера Киър Стармър каза, че определянето на геноцида ще бъде нещо, по което трябва да вземат решение „компетентни международни съдилища“. Когато бяха подложени на натиск относно забележките на Лами в опозиция, от правителството посочиха, че „не могат да говорят за коментари отпреди правителствената администрация“.

„Срещата беше конструктивна в целия обхват на двустранните отношения, от областите на прагматично сътрудничество до спорните въпроси“, се казва в изявлението на британското външно министерство. Двете страни са се съгласили да поддържат „канали за комуникация“. Британското правителство смята, че има място двете страни да работят заедно по зелената енергия и изкуствения интелект, се допълва в него. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон