Кризата на психичното здраве сред младежите във Франция се задълбочава

Вследствие на пандемията държавите в Европа се борят с увеличаването на броя на младите хора с тревожност, депресия, мисли за самоубийство, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) и други психични заболявания.

Според ново проучване кризата с психичното здраве на младите хора във Франция се задълбочава и младите хора търсят психиатрични услуги много по-често, отколкото преди пандемията COVID-19, съобщи „Евронюз“.

Вследствие на пандемията държавите в Европа се борят с увеличаването на броя на младите хора с тревожност, депресия, мисли за самоубийство, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) и други психични заболявания.

Днес един от всеки 7 юноши по света се бори с психичното си здраве - и Франция не прави изключение, сочи проучването, което включва около 20 милиона души на възраст 25 години и по-малко и е публикувано в списание JAMA Network Open.

Между 2016 г. и 2023 г. броят на посещенията, хоспитализациите и предписанията за лекарства като антидепресанти, стабилизатори на настроението и антипсихотици се е увеличил „значително“ сред младежите във Франция. Скокът е бил особено видим след пандемията, според проучването, ръководено от изследователи от Университета Екс-Марсилия във Франция.

„Ситуацията във Франция не е изолиран случай и COVID-19 изведе на преден план недостатъците на нашата система за психично здраве“, каза Марсел Маркети от групата за защита на психичното здраве Mental Health Europe.

„Увеличената употреба на медикаменти, особено сред младите хора, е обезпокоителна, особено в светлината на прекомерната медикализация на проблемите на психичното здраве“, добави Маркети.

Изглежда, че тийнейджърките и младите жени във Франция са в особено тежко положение.

През периода на проучването момичетата и младите жени, тийнейджърите и младите възрастни по-често се подлагат на амбулаторни психиатрични консултации, докато момичетата и младите жени, както и младите възрастни като цяло, все по-често са хоспитализирани заради опит за самоубийство.

Проучването установява, че броят на предписанията за почти всички видове лекарства за психично здраве при момичетата и младите жени се е увеличил, особено в периода след пандемията.

При момчетата и младите мъже също се наблюдава увеличение на броя на предписанията за антидепресанти, лекарства за лечение на алкохолна зависимост и метилфенидати - стимуланти, използвани за лечение на СДВХ, но увеличението не е толкова значително, колкото при момичетата и жените.

Изследователите твърдят, че социалните медии могат да помогнат да се обяснят разликите между момчетата и момичетата.

„В сравнение с момчетата използването на социални медии от момичетата може да е по-често, да е по-изложено на кибертормоз и да води до междуличностен стрес - общ фактор, свързан с опитите за самоубийство и депресията“, казват те.

Френското правителство експериментира със забрана на смартфоните в средните училища и подкрепя ограниченията в целия ЕС за социалните медии преди 15-годишна възраст.

Междувременно, преди да бъде отстранен от поста си миналия месец, тогавашният министър-председател Мишел Барние, който беше назначен от президента Еманюел Макрон, заяви, че психичното здраве трябва да бъде основен приоритет на френското правителство през 2025 г.

Младите хора във Франция също се борят с пропуски в достъпа до грижи, като броят на детските психиатри е намалял с 34% между 2010 и 2022 г., според националния одитор.

„Има проблем с получаването на реален достъп до психиатрична помощ“, заяви Алекс Куин, служител по политиките в застъпническата група Европейски младежки форум.

По-специално, проучването установи, че предписването на лекарства, използвани за лечение на сериозни психични заболявания, като литий и клозапин, е зачестило при деца на възраст едва шест години.

Изследователите твърдят, че това увеличение е „особено поразително“ и може да означава, че диагнозите за биполярни разстройства са се увеличили във Франция.

Травматични събития и периоди на силен стрес могат да предизвикат биполярно разстройство през тийнейджърските години и изглежда, че това състояние, което причинява екстремни промени в настроението между мания и депресия, е станало по-често срещано в световен мащаб.

Като цяло резултатите от проучването са в съответствие с предишни изследвания, които показват, че психичното здраве на европейските младежи е силно засегнато.

Датско проучване установява нарастващи нива на психиатрични диагнози и употреба на психотропни лекарства по време на пандемията, докато в Испания опитите за самоубийство се покачват със 195% сред подрастващите момичета между септември 2020 г. и март 2021 г.

Освен социалните медии, семейната динамика и икономическият стрес по време на пандемията може да са причина за увеличението, смятат изследователите

Куин също така посочи финансовата несигурност, политическата и социалната нестабилност и усещането за липса на контрол върху бъдещето като потенциални фактори за лошо психично здраве сред младите хора.

„Младите хора не са хомогенна група“, казва Куин. „Вероятно младите хора от определени среди или от определени социални класи са много по-застрашени от другите“. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон