Добивът на полезни изкопаеми в открито море може да засегне морския живот

Добивът на полезни изкопаеми в открито море може да засегне морския живот, от най-малките организми до големите хищници като рибата меч и акулите, разкрива проучване, публикувано днес.

Канадската компания The Metals Company е платила около един милион долара на австралийската научноизследователска организация CSIRO, за да проучи данни, събрани в Тихия океан.

Огромни площи от морското дъно на Тихия океан са покрити с полиметални възли, нещо като камъчета, които съдържат различни количества манган, кобалт, мед или никел.

The Metals Company се стреми да бъде първата компания, която ще добива тези възли в международни води, по-специално в зоната Кларион-Клипъртън, между Мексико и Хавай.

Миниерните компании все още не са намерили най-добрия начин за извличане на възлите, които се намират на дълбочина 5 километра или повече, предаде АФП.

Усилията им са насочени към роботизирани машини за събиране, които изсмукват възлите, докато се движат по дъното на океана.

Видове като морски краставици, морски червеи, морски звезди и ракообразни могат да претърпят „значителен спад“ в популацията си поради тези практики, сочи проучването.

Някои видове биха се възстановили частично в рамките на една година, но „филтриращите“ и малките организми, които се хранят със седименти, показват „минимално възстановяване“.

„На морското дъно нашите изследвания показват, че има значителни локални въздействия от различни минни операции“, заяви ученият Пиърс Дънстан по време на конференция.

Хищните риби могат да започнат да натрупват токсични метали в организма си след продължително излагане на седиментни облаци, изхвърляни от изкопаването.

„Рибата меч и големите акули са натрупали най-високите симулирани концентрации на метали“, отбелязват учените в доклада си.

„Този проект помага да се гарантира, че ако минното дело в открито море продължи, ще има ясен подход за разбиране на потенциалните рискове и въздействия върху морския живот и екосистемите“, добави Дънстан.

Тина Солиман-Хънтър, професор в Университета Маккуори в Австралия, обясни, че това е едно от най-изчерпателните проучвания за минното дело в открито море до момента.

„Без такива проучвания съществува риск от щети, свързани с минното дело, които могат да продължат в продължение на поколения“, подчерта тя. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон