По-малко от час след решението на Джо Байдън да се оттегли демократите започнаха да се обединяват около Камала Харис като новия кандидат за президент на партията през 2024 г.
Тъй като вицепрезидентът на САЩ се стреми да стане първата жена на най-високия пост в страната, кампанията ѝ отново активизира либералните избиратели и през последните два месеца събра рекордните 671 млн. долара под формата на дарения - почти три пъти повече, отколкото успя да събере републиканският ѝ съперник Доналд Тръмп.
Но пътят ѝ до върха на листата е уникален, труден и изпълнен с любопитни въпроси. Ето един поглед към кариерата на Харис, събитията, които са оформили живота ѝ, и как тя стана първата чернокожа жена кандидат за президент.
Как Камала се издигна до вицепрезидент
Харис за първи път се качи на ринга на политиката преди 5 години.
Тя започва кариерата си като окръжен прокурор - или висш прокурор - на окръг Аламеда, а от 2004 до 2011 г. - на град Сан Франциско.
Следващото ѝ повишение е като главен прокурор на Калифорния, като става първата жена и първият чернокож, избран за висш юрист в най-многолюдния американски щат.
Тя използва тази инерция, за да се кандидатира успешно през 2016 г. за следващия сенатор на Калифорния в САЩ, откъдето предизвика шум с прокурорския си стил при изслушванията в комисиите.
Но кандидатурата за президент през 2020 г. се провали, тъй като Харис се бореше да формулира своята идеология и политическа платформа.
Кампанията ѝ приключи за по-малко от година и именно Байдън върна 59-годишната Харис под светлината на националните прожектори, като я включи в своя екип.
Гил Дюран, бивш директор по комуникациите на Харис, нарече това „голям обрат на съдбата“.
„Много хора не мислеха, че тя има дисциплината и фокуса да се издигне до позиция в Белия дом толкова бързо... въпреки че хората знаеха, че тя има амбиция и звезден потенциал. Винаги е било ясно, че тя притежава суров талант“, каза Дюран.
Харис се съсредоточи върху няколко ключови инициативи, докато беше в Белия дом, и допринесе за много от най-изтъкваните постижения на администрацията на Байдън.
Тя помогна за приемането на Закона за намаляване на инфлацията и Американския спасителен план, който осигури плащания за стимулиране на икономиката от времето на Ковид-19 и други облекчения.
Байдън също така даде на Харис да ръководи усилията за преодоляване на първопричините за миграцията на фона на рекордния приток на мигранти без документи на границата между САЩ и Мексико.
Това е въпрос, по който опонентите й посочват, че тя не е постигнала достатъчен напредък. Харис беше критикувана от републиканците и някои демократи, че след встъпването в длъжност й е отнело шест месеца, за да планира пътуване до границата.
В последно време Харис беше лицето, което администрацията изтъкваше вредите, причинени от забраните за аборти, след като през 2022 г. Върховният съд отмени решението по делото „Роу срещу Уейд“ - половинвековен прецедент, гарантиращ правото на аборт.
Битката за репродуктивните права заемаше централно място по време на конгреса на Демократическата партия през август, като се вписваше точно в по-широкото одухотворяващо послание: свободата.
В програмната си реч на Конференцията на демократичните сили, най-голямата реч в кариерата ѝ, Харис определи Тръмп и републиканците като архитекти на непопулярните усилия за ограничаване на достъпа до аборти в цялата страна.
„Просто казано, те са се побъркали“, каза тя и обеща да възстанови защитата, предоставена от Роу.
Харис се опитва да се представи в добра светлина пред умерените избиратели, тъй като някои проучвания показват, че мнозина смятат Тръмп за по-близък до центъра на политическия спектър.
По време на предизборната кампания за 2020 г. тя изтъкваше леви пристрастия по отношение на имиграцията, правата на ЛГБТ и други въпроси, но се сблъска с многократни нападки заради прокурорското си минало.
Четири години по-късно Харис се представя като полицай, който ще се разправи с осъден престъпник в лицето на Тръмп.
Но тя също така обещава да изпълни прогресивна програма, която да издигне семействата от средната класа като нейното собствено.
„През цялата си кариера съм имала само един клиент: хората“, казва вицепрезидентът.
Корените на Камала Харис
Харис е родена в Оукланд, Калифорния, в семейството на двама родители имигранти: майка, родена в Индия, и баща, роден в Ямайка.
Родителите ѝ се развеждат, когато тя е на пет години, и тя е отгледана предимно от хиндуистката си самотна майка, Шиямала Гопалан Харис, изследователка на рака и активистка за граждански права.
Харис често говори за уроците, които майка й е дала на дъщерите си.
„Тя беше твърда, смела, пионер в борбата за здравето на жените. Тя ни научи никога да не се оплакваме от несправедливостта, а да правим нещо по въпроса“, разказва вицепрезидентът.
Харис е израснала с индийското си наследство, като се е присъединявала към майка си при посещения в Индия, но е казвала, че майка ѝ е потопила и нея, и по-малката ѝ сестра Мая в чернокожата култура на Оукланд.
„Майка ми разбираше много добре, че отглежда две чернокожи дъщери“, пише Харис в автобиографията си.
„Знаеше, че осиновената ѝ родина ще види в Мая и мен чернокожи момичета, и беше решена да се увери, че ще израснем като уверени и горди чернокожи жени“, пише още Харис.
Нейните двурасови корени и възпитание биха могли да я улеснят да се ангажира и да се хареса на много американци. Районите на страната с бързи демографски промени - достатъчно големи, за да променят политиката на даден регион - виждат в нея символ на многообразието.
Но именно времето, прекарано в университета „Хауърд“, един от най-значимите исторически чернокожи колежи и университети в страната, тя описва като едно от най-формиращите преживявания в живота си.
Лита Росарио-Ричардсън се запознава с Камала Харис по време на обучението си в Хауърд през 80-те години на миналия век, когато студентите се събират в кампуса, за да се забавляват и да обсъждат политика, мода и клюки.
„Забелязах, че тя имаше изострено чувство за аргументация“, казва тя.
Вицепрезидентът казва, че винаги се е чувствала комфортно с идентичността си и просто се определя за „американка“.
През 2019 г. тя заяви пред „Вашингтон пост“, че политиците не трябва да се вместват в строги рамки заради цвета на кожата или произхода си.
„Моята гледна точка е: Аз съм това, което съм“, каза тя.
Създаването на остроумната Камала от „клуба за дебати“
Още от самото начало, както потвърждава нейната приятелка Росарио-Ричардсън, Харис показва уменията, които ѝ позволяват да бъде една от малкото жени, които преодоляват бариерите на предразсъдъците.
„Именно това ме привлече, за да я накарам да се присъедини към отбора по дебати [в университета Хауърд], безстрашието“, обясни тя.
Остроумието и хуморът са част от картината. Във видеоклип, публикуван в социалните ѝ мрежи през 2020 г. след спечелването на изборите, Харис споделя новината за победата - с много искрен смях - с Байдън: „Направихме го, направихме го, Джо. Ти ще бъдеш следващият президент на Съединените щати!“
Смехът, който тя споделя с избрания тогава президент, когато провежда първия важен телефонен разговор, е смях, който нейната приятелка разпознава веднага.
„Тя винаги се е смяла, винаги е имала и чувство за хумор, остроумие - дори в контекста на университетски дебати - за да изкаже своите тези“, обясни Росарио-Ричардстън.
Семейството на Камала, „Мамала“
През 2014 г. тогавашният сенатор Харис се омъжва за адвоката Дъг Емхоф и става мащеха на двете му деца - Коул и Ела.
През 2019 г. тя пише статия за списание Elle за преживяването и разкрива прякора си, който започва да доминира в много заглавия в медиите след това.
„Когато Дъг и аз се оженихме, Коул, Ела и аз се съгласихме, че не харесваме термина „мащеха“. Вместо това те измислиха името „Мамала“. | БГНЕС
-----------------------------------------------------
Анализ на Рейчъл Лукър и Холи Хондерич за Би Би Си