Изкуственият интелект помага на историците да разшифроват древни римски текстове

Нов инструмент за ИИ, разработен отчасти от изследователи на Google, може да помогне на латинистите да сглобят тези пъзели от миналото.

Всяка година се откриват около 1500 латински надписа, които предлагат безценен поглед към ежедневието на древните римляни – и представляват огромно предизвикателство за историците, натоварени с тяхното тълкуване.

Според проучване обаче нов инструмент за изкуствен интелект (ИИ), разработен отчасти от изследователи на Google, вече може да помогне на латинистите да сглобят тези пъзели от миналото.

Надписите на латински език са често срещани в целия римски свят, от издаването на императорски укази до графити по улиците на градовете. Една мозайка пред къща в древния град Помпей дори предупреждава: „Пазете се от кучето“, предаде АФП.

Тези надписи са „толкова ценни за историците, защото предлагат първични доказателства за древното мислене, език, общество и история“, заяви съавторът на проучването Янис Асаел, изследовател в лабораторията за ИИ DeepMind на Google.

„Това, което ги прави уникални, е, че са написани от самите древни хора от всички социални слоеве по всякакви теми. Това не е просто история, написана от елита“, каза Асаел, който е съавтор на AI модела.

Въпреки това, тези текстове често са били повреждани през хилядолетията.

„Обикновено не знаем къде и кога са били написани“, посочи Асаел.

Затова изследователите създадоха генеративна невронна мрежа, която е AI инструмент, който може да бъде обучен да идентифицира сложни взаимоотношения между различни видове данни.

Те кръстиха модела си Еней (Aeneas), на името на троянския герой и син на гръцката богиня Афродита.

Той е обучен на базата на данни за датите, местоположенията и значенията на латинските транскрипции от империя, която се е простирала на площ от пет милиона квадратни километра в продължение на две хилядолетия.

Теа Сомършилд, епиграф от Университета в Нотингам, която е съавтор на AI модела, заяви, че „изучаването на историята чрез надписи е като решаване на гигантски пъзел“.

„Не можете да решите пъзела с едно-единствено изолирано парче, дори и да знаете информация като цвета или формата му. За да решите пъзела, трябва да използвате тази информация, за да намерите парчетата, които се свързват с него“, обясни тя. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон