ЕС се насочва към търговско споразумение с Вашингтон, което ще доведе до широкообхватна 15% митническа такса върху стоките от блока, внасяни в САЩ. По този начин ще се избегне по-строгата 30% такса, която трябваше да влезе в сила от 1 август, заявиха двама дипломати от ЕС.
Ставката, която може да се отнася и за автомобилите, ще отразява рамковото споразумение, сключено между САЩ и Япония.
Длъжностни лица от Европейската комисия (ЕК), която преговаря за търговски споразумения от името на 27-те държави членки, информираха пратениците на ЕС за състоянието на преговорите с американските им колеги. Окончателното решение за сключването на споразумението обаче ще бъде взето от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Съгласно основните положения на потенциалното споразумение, ставката от 15% може да се прилага за сектори като автомобили и фармацевтични продукти и няма да се добавя към дългогодишните мита на САЩ, които са средно малко под 5%.
Може да има и отстъпки за сектори като самолети, дървен материал, както и някои лекарства и селскостопански продукти, които няма да бъдат обложени с мита, казаха дипломатите.
Вашингтон обаче не изглежда склонен да намали настоящото си 50% мито върху стоманата, добавиха те.
ЕК заяви, че основният ѝ фокус е да постигне договорено решение, за да избегне заплашващите 30% мита.
В същото време тя планира да представи за одобрение от членовете на ЕС контрамита върху американски стоки на стойност 93 милиарда евро. Гласуването се очаква на 24 юли, но никакви мерки няма да бъдат наложени до 7 август.
Ако 30-процентните мита на Тръмп бъдат приложени, дипломатите от ЕС също заявиха, че има широка подкрепа сред европейските правителства за активиране на широкообхватни т.нар. „антипринудителни“ мерки, които ще позволят на блока да насочи вниманието си към американските услуги и други сектори. | БГНЕС