Универсалната ваксина срещу рак скоро ще бъде факт

Експериментална мРНК ваксина може да се прилага при почти всеки вид рак.

Експериментална мРНК ваксина, която подобрява съществуващите методи за лечение на рак, може да положи основите на „универсална“ ваксина срещу рак. Това твърди екипът, който стои зад пробива.

Учените от Университета на Флорида тестват иновацията върху мишки и установяват, че тя предизвиква силен противотуморен отговор, когато се комбинира с имунотерапия. Изненадващото е, че ваксината постига това не като се насочва към конкретен вид тумор, а като подава обща помощ на имунната система. Това означава, че може да се прилага при почти всеки вид рак.

„Тази статия описва едно много неочаквано и вълнуващо наблюдение: че дори ваксина, която не е специфична за конкретен тумор или вирус – стига да е мРНК ваксина – може да доведе до специфичен за тумора ефект“, заяви старшият автор д-р Елиас Сайур.

Ваксините срещу рак звучат като утопична мечта, но те не са нова концепция. Технологията за мРНК ваксини, макар че много от нас я свързват с Ковид-19, променя правилата на играта, когато става въпрос за изследвания на ваксини в онкологията.

Досега съществуваха два основни подхода към ваксините срещу рак. Единият подход е свързан с ваксини, насочени към специфични протеини, които присъстват в голяма част от пациентите с определен вид рак. Например в доклад от 2023 г. подробно се описват обещаващите резултати от клинични изпитвания на ваксина, насочена към α-лакталбумин – протеин, присъстващ в повечето тройно негативни тумори на рака на гърдата.

Друг начин за разглеждане на проблема е персонализирането на ваксината за конкретен пациент. Това е мястото, където мРНК ваксините наистина са се наложили, давайки надежда за бъдещи лечения на някои от най-агресивните и смъртоносни видове рак.

Новото проучване обаче разкрива таен вариант номер три: разработване на ваксина, която може да се комбинира с други лекарства за лечение на ракови заболявания без разграничение. С други думи, универсална ваксина срещу рак.

„Това, което открихме, е, че чрез използването на ваксина, предназначена не за борба с специфична форма на рак, а за стимулиране на силен имунологичен отговор, можем да предизвикаме много силна противоракова реакция. И така, това има значителен потенциал за широко използване при пациенти с рак – дори е възможно да ни доведе до готова ваксина срещу рак“, обясни съавторът Дуейн Мичъл, доктор на медицинските науки.

Експериментите включват мишки, на които са имплантирани туморни клетки за моделиране на различни видове рак: меланом, рак на костите и рак на мозъка.

Използваната от тях мРНК ваксина е била подобна на тези, формулирани срещу Ковид-19, но с една основна разлика – ваксините не са имали специфична цел, а просто са били предназначени да предизвикат силен имунен отговор.

Когато са приложени в комбинация с лекарство, наречено инхибитор PD-1 – което само по себе си е част от новата вълна имунотерапии на рака, обявена за „революция“ – тласъкът от ваксината е довел до по-положителни резултати, отколкото биха се очаквали само с лекарството.

Добавянето на ваксината към режима на лечение успява да накара Т-клетките да реагират на тумор, който преди това се е съпротивлявал на лечението. В някои от експериментите само формулировката на мРНК е била достатъчна за лечение на рака, а понякога туморът е бил напълно елиминиран.

„Потенциално това може да бъде универсален начин за събуждане на собствения имунен отговор на пациента към рака. И това би било много важно, ако може да се приложи при изследвания с хора“, каза Мичъл.

„Това откритие е доказателство за концепцията, че тези ваксини потенциално биха могли да бъдат комерсиализирани като универсални противоракови ваксини, които да сенсибилизират имунната система срещу индивидуалния тумор на пациента“, добави Сайур.

Макар че тези изследвания все още са в начален стадий, с всеки изминал ден научаваме повече за потенциала на мРНК ваксините. Тяхното обещание като средство за борба с инфекциозни и неинфекциозни заболявания е причината толкова много хора да се застъпват за използването им след опитите за дискредитиране на технологията.

Съвсем наскоро сър Стивън Пауис – отиващ си от един от най-високите постове в здравеопазването в Обединеното кралство, директор на Национална служба по здравеопазване в Англия – коментира, че лечението на рака е „на прага на златна ера“. Подобни открития ще ни доведат до там.

Изследването е публикувано в Nature Biomedical Engineering. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон