Проучването анализира еволюционните последици от взаимодействията човек-ИИ през призмата на естествения подбор. Учените правят аналогии с процесите, възникнали по време на опитомяването на растения, животни и култури, предполагайки, че използването на ИИ може да доведе до промени в наследствените черти и еволюционните механизми.
Изследователският метод се основава на анализа на биотичните взаимодействия между организмите, като взаимоотношения хищник-плячка или гостоприемник-паразит. Този подход помага да се разгледат начините, по които ИИ технологиите могат да повлияят на човешките характеристики чрез промени в социалната динамика, репродуктивното поведение и когнитивните процеси. Констатациите показват, че взаимодействията човек-ИИ все повече наподобяват човешките социални взаимоотношения. Това е особено очевидно в областта на виртуалната комуникация, запознанствата и социалните връзки. Въздействието на ИИ върху такива аспекти като изграждане на интимност, конкуренция за партньори и взаимодействия в съдебната система може да промени еволюционните тенденции. Възможните прогнози включват ускоряване на тенденциите в свиване на мозъка, промени в обхвата на вниманието, адаптиране на типовете личност и ефекти върху разстройствата на настроението. Очаква се промените в социалната динамика, причинени от ИИ, да повлияят върху еволюцията на поведението и взаимодействията между хората.
Проучването подчертава, че ако непосредственото въздействие на ИИ върху човешката биологична еволюция може да е ограничено, неговото въздействие върху културата и човешкото благосъстояние вече е значително. Въпреки това, предвиждането на дългосрочни еволюционни промени остава трудна и несигурна задача заради бързината на технологичните промени и тяхното въздействие върху обществото. | БГНЕС