Преговорите по търговския раздел на Индо-тихоокеанска икономическа рамка (IPEF) се нуждаят от допълнителна работа, съобщи министърът на финансите на САЩ Джанет Йелън, което е пречка за администрацията на Байдън, която се надяваше да обяви съществени резултати тази седмица, съобщи "TVP World".
Йелън заяви на пресконференция, че е постигнат "много съществен напредък" по отношение на веригите за доставки, прехода към климата и борбата с корупцията - три от четирите области, обсъждани от 14-те държави членки на IPEF, но има "оставащи проблеми" по отношение на търговията.
Коментарите на министъра на финансите съвпадат с тези на хора, запознати с преговорите, които заявиха, че разговорите за подобряване на трудовите и екологичните стандарти и начините за налагане на спазването им са срещнали съпротива от страна на някои страни членки.
Само един въпрос е финализиран
Администрацията на Байдън се надяваше да обяви някои резултати по търговския стълб тази седмица, когато лидерите на страните от Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (APEC) се срещат в Сан Франциско.
Президентът на САЩ се стреми да представи IPEF като постигаща значими резултати за страните членки, които са предимно членове на APEC, тъй като иска да предложи на Азия алтернатива на задълбочените икономически връзки с Китай, ръководена от САЩ.
Само един от четирите "стълба" на IPEF - за укрепване на веригите за доставки - има завършен текст, като през май бяха постигнати договорености за система за ранно предупреждение за потенциални прекъсвания на доставките, каквито имаше след пандемията, както и за съвет, който да се консултира по въпроси, свързани с веригите за доставки, например такива, които засягат националната сигурност или критични икономически сектори.
Свръхпредлагане на пазара
Йелън също така посочи, че е загрижена за свръхпроизводствения капацитет на Китай, който може да доведе до пренасищане на световните пазари със стоки.
"Говорихме за проблеми, свързани със свръхпредлагане, които са възникнали и биха могли да възникнат в бъдеще в отрасли, в които Китай инвестира много активно", заяви министърът. В края на изказването си тя подчерта, че смята проблемите със свръхпредлагането за рисковани. /БГНЕС