Гняв срещу правосъдието беляза 11-ия протест в Сърбия

Единадесетият протест в Сърбия срещу насилието, се проведе в Белград и в други градове с блокада на движението. Протестът в Белград започна пред Скупщината, откъдето гражданите тръгнаха и блокираха централните улици, за да стигнат до Съдебната палата, където се изказаха видни юристи. След това беше блокирана магистралата при моста Газела и близкото Мостарско кръстовище.

На единадесетия протест в Сърбия срещу насилието беше поставен акцент върху ситуацията в съдебната система. Депутатката и заместник-председателка на Партията на свободата и справедливостта Мариника Тепич обяви в Туитър причините за протеста пред Съдебната палата: „Това е огнище на законово насилие! Затова днес протестът отива пред Двореца на (не)справедливостта. Там е и Върховната прокуратура, където се прикрива делото "Савамала", спряно е делото "Хеликоптер", задържана е полицайка Катарина, сменени са антикорупционните прокурори, шефът на щаба на Вулин“, написа Тепич в Туитър.

Протести срещу насилието се проведоха и в градовете Нови Сад, Шабац, Пожаревац, Чачак, Ягодина, Крагуевац, Ниш, Враня, Зайчар, а в четвъртък в Сомбор и Крушевац, където в допълнение към основните искания, бяха посочени и нерешени местни проблеми.

Исканията на протеста са смяна на Съвета на РЕМ (Регулаторен орган за електронни медии), закриване на печатни медии и таблоиди, които публикуват фалшиви новини, неистини и непрекъснато нарушават журналистическия кодекс, отнемане на националните честоти на телевизиите като Pink и TV Happy, които заблуждават гражданите, тровят и насърчават насилието, оставката на министъра на полицията Братислав Гашич и ръководителя на агенцията за сигурност Александър Вулин, незабавното отмяна на програми, които насърчават насилие, неморалност и агресия по националната телевизия, като риалити предаванията.

Проевропейската опозиция организира тези граждански протести, започнали след масовите убийства в белградското училище „Владислав Рибникар“ и селата Дубона и Мало Орашие в общините Младеновац и Смедерево. На свой ред дясната опозиция подкрепя и участва в тях. Проевропейската опозиция, която представлява исканията на протестиращите в събранието, на няколко пъти отправи и политически искания, като например провеждане на изборите за град Белград. /БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон