Европа търси ново партньорство със САЩ на Мюнхенския форум по сигурността

Европейските лидери се опитват да укрепят отношенията с Вашингтон, подчертавайки, че засилват отбранителните си способности в съответствие с исканията на Тръмп

Германският канцлер Фридрих Мерц призова за „ново трансатлантическо партньорство“ между Съединените щати и Европа по време на водещата конференция по сигурността в Мюнхен, проведена на фона на засилен натиск от страна на американския президент Доналд Тръмп.

Европейските лидери се опитват да укрепят отношенията с Вашингтон, подчертавайки, че засилват отбранителните си способности в съответствие с исканията на Тръмп в период, който Мерц и други определиха като време на „сътресения“.

Тазгодишната Мюнхенска конференция по сигурността се провежда при напрегнати отношения между Европа и САЩ, след като Тръмп заплаши да поеме контрол над Гренландия и разкритикува европейските държави за политиките им в областта на имиграцията.

Войната на Русия срещу Украйна, която този месец навлиза в петата си година, е сред водещите теми, наред с усилията на европейските членки на НАТО да увеличат военните си бюджети от опасения, че Москва може да се опита да разшири агресията си.

Европейските лидери защитиха ангажиментите си в сферата на сигурността и ролята на НАТО. Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Европейският съюз е „готов да поеме по-голяма отговорност за собствената си сигурност“, след като Тръмп постави това под въпрос и обвини съюзниците, че не харчат достатъчно за отбрана.

Мерц подчерта, че членството в НАТО е конкурентно предимство не само за Европа, но и за Съединените щати, и призова за възстановяване на трансатлантическото доверие. Той допълни, че в ерата на съперничеството между великите сили дори САЩ не биха могли да действат сами.

Отношенията между САЩ и Европа
Държавният секретар на САЩ Марко Рубио, който пристигна в петък, трябва да говори на форума в събота, както и украинският президент Володимир Зеленски, съобщиха организаторите.

Рубио се възприема като по-умерен представител на Вашингтон, година след като вицепрезидентът Джей Ди Ванс използва същата трибуна, за да атакува европейските политики по имиграцията и свободата на словото, което предизвика шок сред съюзниците.

Анализаторът Иън Бремър от Eurasia Group заяви, че Рубио няма да влиза в излишни конфликти с европейците и ще се стреми да внесе повече предвидимост и конструктивност в американската позиция, макар посланията да останат твърди.

В кулоарите на конференцията Рубио проведе среща с китайския външен министър Ван И на фона на засиленото напрежение между Вашингтон и Пекин.

Отношенията между Европа и САЩ, традиционни съюзници и гарант за сигурността на континента в продължение на десетилетия, са под натиск. От завръщането си в Белия дом Тръмп нееднократно критикува европейските държави, че не поемат достатъчен дял от общата отбрана.

Напрежението се изостри допълнително миналия месец, когато Тръмп засили заплахите си за анексиране на Гренландия – автономна територия на Дания, член на НАТО, което принуди европейските държави да реагират твърдо.

Датският премиер Мете Фредериксен и министър-председателят на Гренландия Йенс-Фредерик Нилсен съобщиха, че ще обсъдят въпроса за Гренландия с Рубио в кулоарите на форума.

Разговори за Украйна
Над 60 държавни и правителствени ръководители и около 100 министри на външните работи и на отбраната пристигнаха в южногерманския град при засилени мерки за сигурност. Около 5000 полицаи са ангажирани с охраната.

Мерц и френският президент Еманюел Макрон трябва да се срещнат с британския премиер Киър Стармър и Зеленски за разговори относно Украйна, като Рубио също се очакваше да участва.

Украинският външен министър Андрий Сибига съобщи, че е разговарял с Ван Ий и е обсъдил възможностите за прекратяване на руската инвазия.

Зеленски посети завод за дронове край Мюнхен заедно с германския министър на отбраната Борис Писториус и подчерта значението на силното партньорство със САЩ, но също така изтъкна необходимостта Европа да развие собствена независима и силна отбранителна индустрия със стабилни гаранции за сигурност.

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви в кулоарите на конференцията, че Европа поема по-голяма лидерска роля в алианса и увеличава усилията си за собствената си отбрана. По думите му силна Европа в рамките на силно НАТО ще направи трансатлантическата връзка по-здрава от всякога. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон