Музей-галерия „Анел“ представя ретроспективната изложба „Евридика, къде си?...“, посветена на забележителното творчество на Явор Цанев (1956-2014) – един от най-значимите български художници на нашето време.
Изложбата, която живопис, рисунки, графики и скулптури, които разкриват дълбоката духовна и художествена визия на Цанев, бе официално открита в сряда и е отворена за посещения до 30 септември.
Преди десет години Явор Цанев прекрачи отвъд границата на битието и навлезе във Вечността – източник на неговото вдъхновение и творчески търсения. Неговото изкуство е пропито с вечни теми, които сливат времето и пространството, оставяйки само духовния път, по който човечеството преминава. Цанев, като съвременен сфинкс, задаваше загадки чрез своето изкуство, изследвайки вечните въпроси на човешката природа, митологията, религията и философията.
Изложбата „Евридика, къде си?...“ е метафора на дълбоко духовно преживяване на любовта – любов, която се усеща, но никога не се преживява напълно. Женските образи в изложбата – богини, нимфи, менади, жрици и светици – сякаш идват от паралелни светове, въплъщавайки универсални и вечни ценности. Те прераждат и трансформират една в друга с енергийно безсмъртие, като се превръщат в символични носители на поетично, митологично, въображаемо или реално съдържание.
Творчеството на Явор Цанев, започнало през 80-те години на миналия век, е свързано с легендарната варненска графична школа, като художникът остава верен на своя уникален стил и естетически принципи. В последните години от живота си, като част от групата „Вар(т)на“, Цанев създава произведения, свързани с постмодернизма – видеофилми, инсталации и пластики, в които използва природни материали като морски камъни, съчетавайки пластика с рисунка и текстил.
Явор Цанев остави наследство от творчество, което не е подвластно на времето. Далеч от социалните теми и ревизионизма на днешно време, неговото изкуство съдържа дълбоко историческо познание, което натрупва мъдрост и вдъхновение.
С тази изложба музей-галерия „Анел“ отдава почит на един художник, чиято работа ще остане вечно актуална и значима на глобално ниво. | БГНЕС