Брюксел призова новоизбраните депутати в Косово да действат бързо, след като предварителните резултати от парламентарните избори показаха рекордна победа за Албин Курти и дадоха сигнал за край на продължилата почти година „политическа безизходица“.
Към 16:00 ч. (българско време) партията „Самоопределение“/„Ветевендосие“ (VV) на Курти водеше с 49,3% от гласовете, след като бяха преброени над 95% от бюлетините от предсрочния вот на 28 декември.
В отговор на резултатите върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас заяви, че страната кандидат за членство — която получава и значителна подкрепа от блока — трябва да ускори „крайно необходимите“ реформи.
„След политическата безизходица след изборите през февруари 2025 година очакваме бързо сформиране на новото Народно събрание и правителство“, посочи Калас.
Според анализатори настоящото преброяване гарантира на Курти най-малко 56 места в 120-местния парламент, но депутатите от етническите малцинства, които разполагат с гарантирани 10 места и традиционно подкрепят победителя, би трябвало да осигурят нужните 61 гласа за управление без коалиционни партньори.
„Реалистично погледнато, няма съмнение, че това позволява на VV да се чувства комфортно и дори да управлява самостоятелно“, заяви Евген Чаколи, изследовател в неправителствения Косовски демократичен институт.
По думите му около 70 000 гласа от диаспората тепърва предстои да бъдат преброени, което вероятно ще увеличи преднината на VV и може да донесе на Курти най-силния му резултат досега.
„Самоопределение“ традиционно се представя много добре сред диаспората, печелейки над 80% от гласовете, което в най-благоприятния случай може да означава 58 места в парламента“, добави Чаколи.
Поздравявайки привържениците си късно в неделя вечерта (28 декември), Курти заяви, че това е „най-голямата победа в историята на страната“.
Лидерът бързо призова и опозицията да подкрепи неговото правителство при одобряването на ключови международни заеми за Косово, включително от Брюксел, за които е необходимо мнозинство от 2/3.
Курти в продължение на месеци управляваше страната в качеството си на служебен премиер, след като изборите през февруари не доведоха до съставянето на работещо правителство, което предизвика дълбоки разделения и законодателен блокаж.
Продължилите дълго коалиционни преговори окончателно се провалиха през ноември, което доведе до разпускане на парламента и провеждането на неделния вот. | БГНЕС