Канцлерът на Германия Олаф Шолц и президентът на Турция Реджеп Тайип Ердоган застанаха зад позицията, че решението за две държави е единственият изход от кръвопролитията между Палестина и Израел.
„Случилото се още веднъж ни показа, че решението за две държави въз основа на границите от 1967 г. вече е неизбежно. Ако успеем да установим прекратяване на огъня заедно с Германия, ще имаме възможността да спасим региона, особено от този огнен пръстен. Като мюсюлманин съм обезпокоен от атаките срещу болници и места за поклонение. От години в ръцете на Израел има затворници и заложници. Би било несправедливо, ако не го признаем", каза Реджеп Ердоган по време на посещението си в Германия. "Всеки трябва да поеме отговорност и да гарантира справедлив и траен мир в Близкия изток."
Шолц зае същата позиция по този въпрос.
Прекратяване на огъня
Ердоган порица Израел за военната кампания в Ивицата Газа, заявявайки, че атаките срещу деца и болници нямат място в еврейската свещена книга.
„Стрелянето по болници или убиването на деца не съществува в Тората, не трябва да бъде правено. Нашият приоритет в Газа е да гарантираме прекратяването на огъня и безпрепятствения поток на хуманитарна помощ“, каза Ердоган на съвместна пресконференция с германския канцлер Олаф Шолц.
„Израел има ли ядрени оръжия в момента? Има, но ако ги попитате, те няма да признаят, защото използват лъжите много добре. Ако нашите ръце и език останат вързани, не можем да бъдем държани отговорни пред историята", допълни Ердоган.
Той подчерта, че вижда всички религии като равни и отхвърли критиките, че атаките му срещу Израел имат антисемитски нюанси.
„За нас не трябва да има дискриминация между евреи, християни и мюсюлмани в региона. Борил съм се срещу антисемитизма. Аз съм лидер, който води тази борба“, каза още Ердоган.
Правото на Израел на самозащита "не трябва да бъде поставяно под въпрос", заяви германският канцлер Олаф Шолц.
„Трябва да направим възможна самоотбраната на Израел според международното право и да не я поставяме под въпрос. За нас правото на съществуване на Израел е неопровержимо“, каза той.
Обръщайки се към Ердоган, Шолц заяви: "Не е тайна, че имаме различни, понякога много различни, гледни точки за настоящия конфликт. Въпреки това споделяме загрижеността относно пожара в Близкия изток. Всеки живот струва еднакво. Германия е загрижен за страданието на палестинското цивилно население“.
Според Олаф Шолц населението на Газа е „заложник на Хамас“, която използва хората като щит. "Това, което се случва в Близкия изток, не може просто да бъде игнорирано", заяви той.
Германо-турски отношения
Президентът подчерта, че сътрудничеството между Германия и Турция в отбранителната промишленост трябва да се осъществява безпрепятствено. Ердоган коментира и придобиването на изтребителите Eurofighter, за което министърът на отбраната Яшар Гюлер съобщи по-рано днес.
"Независимо дали Германия ги дава или не (самолетите), Германия ли е единствената в света, която произвежда военни самолети? Работим по този въпрос и доставяме самолети от много места", каза той.
По отношение на процеса за присъединяване към Европейския съюз, турският президент настоя за визова либерализация.
"Турция е държана да чака пред вратата на ЕС в продължение на 52 години. Ще обсъдим с колегите от Германия улесняването на визовите процеси, докато бъде постигната визова либерализация", заяви Ердоган.
Канцлерът на Германия отбеляза, че особено в тези трудни времена отношенията с Турция трябва да бъдат запазени. Шолц добави, че Анкара и ЕС споделят еднаква цел за ограничаване на броя на миграцията. Шолц също така припомни германската помощ за Турция след смъртоносните земетресения в района на Газиантеп тази година, както и икономическите отношения между две държави.
Германският лидер изрази надежда за "положително решение" относно присъединяването на Швеция в НАТО. Турция все още трябва да даде политическо съгласие за това.
Освен това Шолц подчерта посредническата роля на Турция във войната в Украйна, като акцентира върху усилията на Анкара в подкрепа на коридора за износ на украинско зърно.
В Германия се намира и най-голямата турска диаспора, а мнозинството от турците в страната са поддръжници на Ердоган, включително бившият германски футболист Месут Йозил. /БГНЕС