Епидемията от морбили в Съединените щати надхвърли 1000 потвърдени случая с три смъртни случая до момента, показват местни данни.
Това е сериозна поява на болестта, предотвратима с ваксина, която страната обяви за ликвидирана, предаде АФП.
Скокът идва в момент, когато министърът на здравеопазването Робърт Ф. Кенеди-младши продължава да подкопава доверието във ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR). Той невярно твърди, че високоефективна инжекция е опасна и съдържа остатъци от плода.
По данни на АФП от началото на годината са регистрирани най-малко 1012 случая, а над 70% от тях са в Тексас.
Особено тежко е засегната християнската общност на менонитите, която е скептично настроена към ваксините. Тя се намира на границата между Тексас и Ню Мексико.
Федералната база данни, поддържана от Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC), изостава от докладите на щатите и окръзите, тъй като световноизвестната здравна агенция е изправена пред дълбоки съкращения на работната сила и бюджета при администрацията на президента Доналд Тръмп.
Северна Дакота е последният щат, който съобщи за огнище на болестта, с 9 случая до момента. Около 180 ученици са били принудени да се карантинират вкъщи.
„Това е вирусът, който е най-заразното инфекциозно заболяване на човечеството и сега се разпространява като горски пожар“, заяви Пол Офит, педиатър и експерт по ваксините в Детската болница във Филаделфия.
Той предупреди, че истинският брой на случаите може да е много по-голям, тъй като хората избягват да търсят медицинска помощ.
„Тези три смъртни случая се равняват на общия брой смъртни случаи от морбили през последните 25 години в тази страна“, обясни лекарят.
Сред смъртните случаи до момента са две млади момичета в Тексас и един възрастен в Ню Мексико, всички неваксинирани. Това е най-смъртоносната епидемия на морбили в САЩ от десетилетия.
Това е и най-големият брой случаи от 2019 г. насам, когато епидемии в ортодоксални еврейски общности в Ню Йорк и Ню Джърси доведоха до 1274 случая на заразяване, но без смъртни случаи. | БГНЕС