Защо морбили се разпространява толкова бързо в Канада, Мексико и САЩ?

Общо 2500 заразени хора и четири смъртни случая са регистрирани в трите страни.

 

Съединените щати и Канада преживяват едно от най-тежките избухвания на морбили от години, а вирусът се е пренесъл и в съседно Мексико.

Общо 2500 заразени хора и четири смъртни случая са регистрирани в трите страни. Виновникът е нежеланието на хората да се ваксинират. Дезинформацията и нарастващото колебание довеждат до спад на ваксинационните нива под нивото, необходимо за постигане на колективен имунитет. В някои щати на САЩ и провинции на Канада все по-често се срещат изключения, при които се дават немедицински причини за отказ от ваксини, като лични или религиозни. Това води до появата на големи групи от неваксинирани хора, които са по-уязвими към епидемии, когато бъдат изложени на вируса.

Какво е морбили?

Морбили е силно заразно вирусно заболяване, което започва със симптоми като висока температура, кашлица, хрема, зачервени или сълзящи очи и чувствителност към светлина. Няколко дни след заразяването обикновено се появява червен, петнист обрив по лицето, който се разпространява по тялото. Често се наблюдават също умора и загуба на апетит.

Повечето хора се възстановяват в рамките на две до три седмици, но усложненията, особено при малки деца и хора с отслабен имунен система, могат да бъдат сериозни. Те включват ушни инфекции, диария, пневмония и мозъчен оток (енцефалит), които могат да доведат до трайна инвалидност или смърт. В по-богатите страни морбили причинява около един смъртен случай на всеки 5000 заболявания, но в регионите с по-ниски доходи и по-слаби здравни системи смъртността може да достигне един на 100.

Преди въвеждането на ваксината срещу морбили през 1963 г. в САЩ ежегодно се регистрират около 3 до 4 милиона случая на морбили, със стотици смъртни случаи и хиляди хоспитализации. До 2000 г., след широко разпространената ваксинация, морбили беше обявен за „елиминиран“ в САЩ, което означава, че нямаше непрекъснато предаване на заболяването в продължение на повече от 12 месеца. Страните, които са елиминирали дадена болест чрез ваксини, се считат за такива с „колективен имунитет“, стига ваксините да продължат да се предлагат на цялото население.

Какво е колективен имунитет?
Колективният имунитет възниква, когато достатъчно хора в дадена общност станат имунизирани срещу дадена болест, чрез ваксинация или чрез прекарана инфекция.

Броят на хората, които трябва да бъдат имунизирани, за да се постигне колективен имунитет за цялата общност, варира в зависимост от болестта. За морбили, който се разпространява много лесно, е необходимо 95 % от общността да има имунитет. Когато повечето хора са имунизирани, болестта се разпространява много по-трудно, което означава, че е по-вероятно да умре, преди да може да се предаде на друг носител. Това помага да се защитят онези, които не могат да бъдат ваксинирани по специфични причини, включително новородените бебета или хората с определени здравословни състояния.

Експертите твърдят, че най-безопасният начин за поддържане на колективния имунитет е чрез ваксинация, поради потенциално тежките последици от инфекция с морбили.

Колко ефективна е ваксината срещу морбили?
Според Световната здравна организация (СЗО) ваксинацията срещу морбили е предотвратила около 31,7 милиона смъртни случая в световен мащаб между 2000 и 2020 г.

Ваксината срещу морбили, паротит и рубеола (MMR), широко използвана по целия свят, осигурява около 97% защита срещу морбили. Тя обикновено се поставя на деца на два етапа: първата доза на 12 месеца и втората на около три години и четири месеца (когато детето наближава предучилищна възраст), като част от рутинните програми за имунизация в страни като Обединеното кралство. Случаите на зараза при ваксинирани хора са редки и обикновено преминават леко.

Къде се е разпространил морбили в Северна Америка?

Северна Америка преживява значително възстановяване на морбили, с повече от 2500 потвърдени случая в САЩ, Канада и Мексико. Три смъртни случая са регистрирани в САЩ и един в Мексико. Епидемията започна в края на 2024 г. в Онтарио, Канада, преди да се разпространи в Тексас и северна Мексико в началото на 2025 г., като най-тежко засегнати са менонитските общности (анабаптистки християнски общини), които исторически са с ниско ваксинационно покритие.

Доклад на СЗО от април посочва, че случаите на морбили в Северна и Южна Америка през първите три месеца на тази година са 11 пъти повече в сравнение със същия период през 2024 г. Регионът сега е изложен на „висок“ риск от епидемии на морбили, в сравнение с „умерен“ риск в световен мащаб. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон