Доц. Георги Димов: Българите успешно се включват във Византия на Комнините

Българите успешно участват в политическия и икономическия живот на Византия по време на Комнините.

Българите играят много важна роля в Комниновия свят, който съвпада с времето, когато българската държава не съществува на европейската карта, а е част от Византийската империя. Самите Комнини, които управляват империята, са от български произход и са наследници на Самуиловата династия.

Това заяви в интервю за БГНЕС историкът доц. д-р Георги Димов, учен от БАН и университетски преподавател. Той е автор на монографията „Балканският свят в епохата на Комнините (1081-1185 г.)“.

По времето на Комниновата династия за последен път християнски владетел обединява Балканите под една власт. „Старата българска аристокрация се вплита много успешно в Комниновата династия, за да се стигне до там Анна Комнина да твърди, че нейната баба Мария е подобрила гена и външния вид на самите Комнини. Те заявяват, че има български и арменски произход“, подчерта доц. Димов.

Според него много от представите ни за този период не са точни. Така например се твърди, че Църквата и по-конкретно манастирите са угнетявали местното население. Един по-внимателен прочит на изворите от онази епоха показва, че те са изпълнявали съвсем друга роля. Доц. Димов дори ги сравнява със съвременни корпорации. „Манастирите през този период се явяват „големите корпорации“. Те произвеждат и търгуват, за която са запазени страшно много документи. По селата тези манастири имат управители, които изкупуват продукцията на селяните, предоставят им оръдия на труда. Животът е бил много по-различен от това, което си представяме“, заяви историкът медиевист.

Той подчерта, че самата демография на Балканите се отличава много. Според него има два интересни момента, когато говорим за българите през този период.

„Първият е, че българите изключително добре се преплитат в икономическия и политическия живот на империята“, подчерта доц. Димов и даде за пример, че при едно от корабокрушенията в Средиземно море от онази епоха е открито, че екипажът е български, което е свидетелство за участието на българите в средиземноморската търговия.

Другият интересен аспект е, че българите присъстват сред прониарите и динатите, т.е. сред богатите и силните на деня, и естествено в редиците на самата управляваща Комнинова династия. „Те се женят за български принцеси, самият род на цар Самуил управлява провинции на Византийската империя“, заяви историкът.

Той посочи, че на север от Стария планина наблюдаваме едни много интересни процеси – идването на огромни номадски вълни, които империята подчинява. „Самото българско население ги християнизира и българизира. Освен династията на Асеневци има и много други български прониари. Дори има една податка, че 7000 българска армия е защитавала Солун от норманите“, каза доц. Димов.

Историкът отбеляза, че по време на Комнините се създава една нова аристокрация, която е много близка до императорската династия. Тя отглежда коне и разполага с огромен икономически ресурс. За един от тези пронияри се казва, че разполагал с дружина от 500 конника, други имат големи владения в северната и североизточната част на долен Дунав.

„Когато Асен и Петър вдигат въстанието след като прекъсват контактите си с Комниновата династия и покрай нейното падане от власт, те са много богати и влиятелни хора, които наистина имат царска идеология и създават Втората българска държава“, подчерта доц. Димов. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон