През 1973 г. за пръв път жена в България става ръководител полети. 50 години по-късно 41 дами вече ръководят полети и тази до неотдавна предимно мъжка професия привлича все повече жени. Това заяви в интервю за БГНЕС Десислава Димитрова, ръководител полети, контрол в София.
Десислава е завършила НАТФИЗ със специалност актьор с драматичен театър, след което работи в престижния Театър на българската армия, нейният съпруг също е човек на седмото изкуство и е свързан с един от най-успешните ни филмови проекти „Гунди“. Десислава съвсем случайно научава за РВД и с подкрепата на своето семейство изоставя театралната сцена и „се хвърля с главата напред“ в новото предизвикателство.
„НАТФИЗ много ми помогна. Там изучавах правоговор, а в основата на нашата работа са комуникациите с колегите от други страни. Трябва да знаеш по какъв начин да изговаряш думите, за да ви разберат“, сподели най-добрата актриса сред ръководителите на полети, както заслужено я определят нейните колеги.
Според нея едни от най-важните качества, които трябва да притежава един ръководител на полети са логическото мислене и пространствената ориентация. Човекът, който се занимава с тази професия трябва да бъде и много адаптивен и да умее да работи в екип.
Над въздушното пространство на България средно на ден прелитат между 2000 и 4000 самолета. Тези полети са разпределени равномерно между служителите на РВД. „Често на връзка в един момент имаме между 10-20 самолета в нашето въздушно пространство“, заяви Десислава Димитрова.
В своята работа тя не се е сблъсквала с тежки или аварийни ситуации: „Най-трудната ситуация е общуването с хората. Да намерите правилния език с колегата до теб е много по-сложно понякога“.
Въпреки че нараства броят на жените в РВД, много от тях се притесняват да поемат по този път заради семейството си. Нейният съвет е: „Бъдете смели и вярвайте в себе си“. І БГНЕС