Парламентът прие декларация за развитието на делото по оспорване на законността на изборите за 51 НС
Парламентът прие Декларация за изразяване на дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51-во Народно събрание (НС), предаде репортер на БГНЕС.
Преди да открие разискванията по Проекта на декларацията, председателят на парламента Наталия Киселова изчете текста в пленарна зала, който гласи:
„Ние народните представители от 51-ото НС изразяваме своята дълбока загриженост от развитието на конституционното дело по оспорване на законността на изборите за 51 НС.
От изслушване на членове на ЦИК и ръководството на „Информационно обслужване", стана ясно, че до вещите лица:
1. не са стигнали всички бюлетини от секциите, резултатите от които Конституционният съд (КС) определи за повторно преброяване;
2. на вещите лица са предадени чували, в които не са се съдържани бюлетини и разписки от машинното гласуване;
3. за някои от изборните секции вещите лица са отбелязали в заключенията си, че няма подадени гласове, което не отговаря на истината според данните от видеонаблюдението и протоколите от последните парламентарни избори. По този начин гласовете на поне 780 български граждани не са зачетени и са обявени за невалидни;
4. някой не си върши работата умишлено и това е очевидно. Най-големият дефицит в работата на КС е, че засекрети работата си поради прозрачност. До момента той трябваше да се произнесе дали са касирани изборите изцяло или частично."
В Проекта на декларация се казва, че „тези и редица други противоречия в процедурата за повторното проверяване рискуват да задълбочат недоверието в изборния процес, а оттам и недоверието в самата демокрация", както е, че „ситуацията е без аналог и е изключително опасна".
„На прага сме на огромна институционална нестабилност, която поставя под въпрос устоите на държавността. Призоваваме членовете на КС да дадат публичност на всички документи, свързани с процедурата, която е в ход, и в същото време да извършат допълнителни фактически правни действия по събиране на необходимите доказателства за установяване на действителната воля на българските граждани, изразена по време на изборите за 51-ото НС", се казва още в Проекта на декларация.
В заключение е посочено: „Вярваме, че междуинституционалният диалог трябва да бъде възстановен час по-скоро и с общи усилия да преодолеем предизвикателствата, пред които е изправен демократичният процес в България."
Депутатът от ПГ на „Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) и бивш министър на правосъдието Надежда Йорданова заяви от парламентарната трибуна: „Преди да откриете разискванията по тази точка, настоявам да дадете почивка и да осигурите народните представители да разполагат с текста на декларацията на хартия, след като още не е налична на интернет страницата на НС, за да могат да се запознаят с текста. В противен случай не мога да си представя какъв адекватен дебат и адекватно гласуване може да проведе пленарна зала."
Колегата ѝ Лена Бориславова подчерта, че и „днес абсурдите продължават". „Призовавам ви по тази толкова чувствителна тема да не погазвате правото на НС и вашата лична отговорност като председател на НС да осигурите, че по тази тема всички са запознати и има възможност за смислен дебат", обърна се тя към Киселова.
Петър Петров от „Възраждане" предложи преди последния абзац следната редакционна добавка: „Призоваваме ЦИК и „Информационно обслужване" АД да дадат публичност на всички свои действия, свързани с процедурата, която е в ход, и да осигурят възможност за присъствие на всички желаещи в процедурата по преизчисляване и обявяване на изборните резултати."
Йордан Иванов от ПП-ДБ попита Киселова дава ли си сметка върху каква декларация си е положила подписа. „КС по силата на редица причини е горна камара на българския парламент, т.е. той до голяма степен е политически орган и това няма нужда да го крием, защото то се разкрива от начина, по който бива конституиран. В духа на всичко това, как си представяте, колеги, по-долният орган да каже на по-долният какво да прави, пък камо ли да осъди действията му с декларация", подчерта той и попита как може НС да твърди, че работата на КС е засекретена. Иванов отправи редица критики, включително и по отношение на правописа и пунктуацията.
Божидар Божанов обяви, че „Демократична България" подкрепя само призива за повече прозрачност, но призова: „Нека не гласуваме този текст. Този текст е абсурден и стилистично, и правно, и политически."
Писменото предложение на Петър Петров от „Възраждане" за включване на нов абзац в Проекта на декларацията бе прието със 131 гласа „за", 70 „против" и 20 „въздържали се". Така в Проекта на декларацията се добавя абзац със следния текст: „Призоваваме ЦИК и „Информационно обслужване" АД да дадат публичност на всички свои действия, свързани с процедурата, която е в ход, и да осигурят възможност за присъствие на всички желаещи в процедурата по преизчисляване и обявяване на изборните резултати."
Предложението на Андрей Вълчев в точка втора да отпадне думата „разписки" също бе прието. Със „за" за редакционната поправка гласуваха 157 депутати, 30 бяха „против", а 31 „въздържали се".
След поискано прегласуване резултатът бе 161 гласа „за", 34 „против" и 29 „въздържали се".
Така точка 2 в Проекта на декларацията се изменя, както следва: „на вещите лица са предадени чували, в които не са се съдържали бюлетини от машинното гласуване".
Целият текст на декларацията също бе подкрепен от народните представители, като за него гласуваха със „за" 125 депутати, 53 „против", 11 „въздържали се".
След поискано прегласуване, резултатът е 128 „за", 53 „против" и 11 „въздържали се".
Проектът на декларацията срещна подкрепата на 65 народни представители от ПГ на ГЕРБ-СДС, един от ПГ на „Възраждане", 28 от ПГ на „ДПС-Ново начало", 16 от ПГ на „БСП-Обединена левица" и 18 от ПГ на „Има такъв народ".
„Против" бяха 34 депутати от ПГ на ПП-ДБ и 19 от ПГ на „Демокрация, права и свободи – ДПС" (ДПС-ДПС).
11 депутати от ПГ на МЕЧ гласуваха „въздържали се". IБГНЕС