Данас: Сръбската православна църква е антиевропейският инструмент на Белград за дестабилизация на Черна гора

"Черногорците да не слушат политици в расо", предупреждават анализатори.

 

Черногорският и Приморски митрополит Йоаникий заяви, че сръбският език е в основата на Черна гора и трябва да бъде официален за страната.

Неговият призив доведе до остра обществена реакция, защото се смята за атака срещу пътя на черногорците към политическа и църковна независимост от Сърбия.

Йоаникий каза още, че Сръбската православна църква /СПЦ/ има "коректни отношения" с правителството на Милойко Спаич, но "не влияе на събитията в страната". Наместникът на СПЦ в Черна гора обаче призна, че политиците идват при него, неофициално и главно в кризисни ситуации: "идват, когато видят, че са си ударили главата в стената".

Просръбските партии в Черна гора усилено настояват сръбският език да бъде официалният. Черногорският е такъв от 2007 г., а сръбският, босненският, албанският и хърватският също се употребяват.

Йоаникий обаче настоява: "всеки знае... в църквата не питат кой е сърбин и кой черногорец."

„В нашите древни времена, в нашето минало, по времето на Кралство Черна гора, ние имахме всичко това дефинирано, така че има известно объркване в хармоничните отношения“, каза още той.

Митрополитът заяви, че по време на управлението на Никола I Петрович (1910-1918 г.) официалната позиция по този въпрос е, че мнозинството от хората в Черна гора са сърби по народност.
„Питат може ли да си черногорец и сърбин едновременно? Ами може, можеш да бъдеш и чичо, и леля“, вярва Йоаникий.
Не за първи път сръбският митрополит предизвиква възмущение. През 2021 г. той бе интронизиран на церемония в манастира в старата черногорска столица Цетине, което беше възприето за сериозна провокация към страната и се стигна до големи протести и ексцесии.

Златко Вуйович, професор във Факултета по политически науки в Подгорица, обясни пред вестник "Данас", че изявлението на митрополит Йоаникий представлява един от ходовете, които са „част от стратегията на официален Белград да дестабилизира политическата ситуация в Черна гора и да забави преговорите с "Европейския съюз".

Той обясни, че всичко това има за цел да не се осъществи намерението на Брюксел - Черна гора да стане член на ЕС до 2028 г.

Вуйович отбеляза, че конституцията на Черна гора е много рестриктивна, когато става въпрос за тази инициатива и е необходимо мнозинство от две трети от депутатите, за да се промени разпоредбата за статута на сръбския език.

Той уточни, че е необходим и национален референдум по въпроса, на който три пети от регистрираните избиратели да гласуват със "за".

„Това е политически невъзможно, но е възможно, ако един блокиран Конституционен съд не би могъл да го обяви за противоконституционен. Това означава политически хаос в Черна гора и това е истинското намерение на митрополит Йоаникий по нареждане на официален Белград“, категоричен е Вуйович.

Бранислав Радулович, президент на Асоциацията на адвокатите на Черна гора, подчерта пред "Данас", че „в момент, когато цял град е в траур поради клането (в Цетине) и когато тези хора се нуждаят от послание на утеха и надежда, високопоставеният свещеник на Сръбската православна църква в Черна гора се занимава с езиков проблем, който несъмнено "има и дълбока политическа конотация".

„Какво трябва да отговорим на изявленията на свещеник, който не се появява на възпоменанието на 13 убити невинни граждани в града (Цетине), в който „служи“, и в дни на дълбока скръб отваря въпроси за идентичността, върху които десният полюс на черногорската политическа сцена изгражда партийната си стратегия?", попита Радулович.

Той каза още, че "лидерите" на Сръбската православна църква не зачитат конституционното устройство на една светска държава, а също така пренебрегват душите на тези, за които са "отговорни" по Божия благодат.

Радулович посочи, че все повече се разобличава "отдавнашната" позиция, че Сръбската православна църква е "параполитическа" организация.

„За съжаление, това само удължава съдбата на поколенията както в Сърбия, така и в Черна гора да живеят във време на „свещеници политици“ и политици без съзнание и съвест за обществения интерес“, посочи той и призова младите хора да игнорират "политиците в расо".

Николета Джуканович, асистент в университета Доня Горица в Подгорица, заяви, че инициативата на митрополит Йоаникий вече е била чута няколко пъти от страна на председателя на парламента на Черна гора Андрия Мандич, проруски и просръбски политик, както и от негови колеги от бившия Демократичен фронт (приближен до Белград и Москва).
„Сигурен съм, че наред с приемането на промените в Закона за гражданството и инициативата по Закона за чуждестранните агенти, това е ключова партийна задача. След завоюване на позиции в правителството и овладяване на парламентарното мнозинство идва диктата на властите в Белград“, обясни Джуканович.

Доказателство за това, добави тя, са действията и постоянната намеса на СПЦ в политиката в Черна гора. Църквата диктува ключовите стъпки на парламентарното мнозинство, а в определени моменти и на самото правителство.

Според резултатите от преброяването в Черна гора 34,52% от населението говори черногорски, 43,18% сръбски, 6,97% босненски, 5,25% албански, 2,4% руски, 2,08% сърбохърватски, а 1,7% не са пожелали да дадат отговор. Кирилицата и латиницата са равнопоставени писмености. І БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон