В Чешката република се наблюдава рязко увеличение на броя на заразените с хепатит А. През първите четири месеца на 2025 г. в страната са регистрирани 450 случая и шест смъртни случая от хепатит А в сравнение с 636 случая и два смъртни случая през цялата минала година, съобщи „Евронюз“.
Чешките здравни служители заявиха, че действителният брой на инфекциите вероятно е много по-висок поради това, че е трудно да се проследи разпространението на вируса, който причинява възпаление на черния дроб, което в редки случаи може да бъде фатално.
„От опит знаем, че дори един потвърден случай може впоследствие да означава голям проблем“, се казва в изявление на Държавния здравен институт (SZÚ).
Това не е често срещана инфекция. През 2022 г. са докладвани 4548 случая в 30 европейски държави.
Хората могат да се заразят след контакт с изпражненията на болен човек, например чрез неизмити ръце, замърсена храна или вода или мръсни дръжки на врати.
Местата с лоши санитарни и хигиенни условия са идеална среда за размножаване на вируса.
Повечето заразени хора нямат симптоми, но около 10 % от тях имат сериозни здравословни проблеми, които могат да доведат до чернодробна недостатъчност и смърт.
Хората на възраст над 50 години и хората, които вече имат хронично чернодробно заболяване, са изложени на по-висок риск.
Други симптоми са повишена температура, загуба на апетит, диария, гадене и жълтеница, при която очите и кожата придобиват жълт оттенък.
Обикновено симптомите на заразените се проявяват след две до четири седмици, а преди това те могат да предават вируса в продължение на една или две седмици, което означава, че хората могат да разпространяват хепатит А, без дори да знаят, че са заразени.
Тази година най-много случаи на хепатит А са регистрирани в столицата Прага и заобикалящия я регион Централна Бохемия, както и в граничещия с Полша и Словакия регион Моравия-Силезия.
Вирусът се разпространява сред децата, тийнейджърите, младите хора и хората с „рисково поведение“, заявиха официални лица. В Прага например почти един от всеки трима пациенти е бездомник, а много от тях употребяват наркотици.
Но броят на хората, които са податливи на хепатит А, защото не са били ваксинирани или са в контакт с вируса, „постепенно се увеличава“.
Здравните служители насърчават хората да се ваксинират срещу хепатит А. Две дози, взети с интервал от 6 до 18 месеца, могат да предпазят от инфекция.
Цената на ваксината, която струва около 68 евро, не е задължителна, но е включена в някои здравноосигурителни програми.
Тъй като много от заразените хора са бездомни, чешките здравни работници разпространяват ваксината безплатно в приютите. В Прага се ваксинират и хора, които работят в тясно сътрудничество с употребяващи наркотици и живеещи на улицата.
Но „за тези хора е много трудно да спазват противоепидемичните мерки, а проследяването на контактите е особено проблематично“, което затруднява контрола върху разпространението на вируса, заявиха официални лица. | БГНЕС