Цената на петрола достигна многогодишно дъно, след като ОПЕК реши да увеличи производството

На 3 май осемте членове на ОПЕК+ се договориха да увеличат добива с 411 000 барела на ден през следващия месец, удължавайки текущия план на групата за прекратяване на производствените съкращения, започнали през април.

Цените на суровия петрол се понижиха до многогодишно дъно след решението на ОПЕК+ да ускори увеличаването на производството през юни. По време на азиатската сесия на 5 май фючърсите на сорта Брент се сринаха с цели 4,6% до 58,50 долара за барел, а фючърсите на West Texas Intermediate поевтиняха с близо 5% до 55,53 долара за барел в един момент, като и двете стойности са най-ниските от февруари 2021 г. насам, съобщи „Евронюз“. 

На 3 май осемте членове на ОПЕК+ се договориха да увеличат добива с 411 000 барела на ден през следващия месец, удължавайки текущия план на групата за прекратяване на производствените съкращения, започнали през април. Кумулативното увеличение ще достигне 957 000 барела дневно през юни, което допълнително ще натежи на цените, които вече са подложени на натиск от влошаването на условията в световната търговия.

Групата, на която се падат около 40% от световните доставки на петрол, съвместно намали производството с приблизително 2,2 млн. барела дневно през 2023 г. По-бързото от очакваното поетапно намаляване на добива започна с увеличение от 135 000 барела дневно през април, като през май се утрои до 411 000 барела дневно. Ускоряването се разглежда като наказателна мярка срещу членовете, които не са успели да спазят договорените производствени квоти, като Казахстан и Ирак са определени като последните свръхпроизводители.

"Постепенното увеличение може да бъде спряно или отменено в зависимост от развитието на пазарните условия. Тази гъвкавост ще позволи на групата да продължи да подкрепя стабилността на петролния пазар", се казва в изявление на ОПЕК+ от 3 май. „Осемте държави от ОПЕК+ отбелязаха също така, че тази мярка ще предостави възможност на участващите държави да ускорят компенсациите си“. 

Следващото заседание на групата е насрочено за 1 юни.

Цените на суровия петрол се понижават през цялата година, като от средата на януари досега спадът им е над 20%. Спадът се дължи отчасти на позицията на президента на САЩ Доналд Тръмп в подкрепа на сондажите, на ескалиращата световна търговска война и на нарастващото напрежение между САЩ и Китай. Тенденцията на спад се засили, след като в началото на април Тръмп обяви мащабни реципрочни мита. Увеличеният добив на ОПЕК+ допринесе за мечи настроения на пазарите на изкопаеми горива. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон