Струва ли си да планирате пенсионирането си по правилото 30:30:30:10?

Правилото за пенсионно планиране 30:30:30:10 гласи, че 30% от спестяванията ви се инвестират в облигации, 30% в акции и дялове, 30% в недвижими имоти или собственост и 10% в брой.

 

В настоящата нестабилна глобална икономическа обстановка пенсионното планиране става все по-важно, предаде Евронюз.

Ескалиращите търговски напрежения, заедно с устойчиво високата инфлация и относително високите лихвени проценти в няколко части на света, направиха жизненоважно за хората да защитят активите си от колебанията на пазара.

Джошуа Уайт, финансов експерт и ръководител на отдела за растеж в "Level Group", кредитна институция, специализирана в семейното право, заяви в бележка: „От април 2027 г. правилата за пенсионното осигуряване и данък върху наследствата ще се променят значително, тъй като повечето неизползвани пенсионни фондове ще бъдат включени в стойността на имуществото за целите на данъка върху наследствата, като се премахва предишното изключение.“

Той добави, че тази промяна вероятно ще засегне особено хората с пенсионни схеми с определени доходи, макар че няма да бъде толкова голям проблем за тези с пенсионни схеми с определени вноски.

„Предвид настоящите цени на имотите и фискалната тежест, ние оценяваме, че около един милион имота в Обединеното кралство, които в момента са малко под прага за данък върху наследствата, могат да станат облагаеми поради тези промени. Тъй като имотите често са основният актив в едно имущество, това ще доведе до включването на много имущества в обхвата на данъка върху наследствата за първи път“, каза Уайт.

Той също така посочи, че тази промяна има за цел да предотврати използването на пенсиите като инструмент за данъчно планиране, а не като средство за осигуряване на средства за пенсиониране. Поради това бенефициерите и изпълнителите на завещания трябва да започнат да планират съответно и да са наясно с потенциалните данъчни последици.

Правилото за пенсионно планиране 30:30:30:10 може да бъде от голяма помощ в такива бързо променящи се ситуации, като ви помага да спестявате последователно за пенсията си, да планирате по-добре бюджета си и да постигнете целите си за пенсиониране по устойчив начин.

 

Как работи правилото 30:30:30:10 за пенсионно планиране?
Правилото за пенсионно планиране 30:30:30:10 гласи, че 30% от спестяванията ви се инвестират в облигации, 30% в акции и дялове, 30% в недвижими имоти или собственост и 10% в брой.

Антония Медликот, основател и управляващ директор на "Investing Insiders", специализирана компания за финансово образование, заяви в бележка: „Идеята зад това правило е, че разпределянето на инвестициите ви приблизително поравно между недвижими имоти, облигации и акции ще намали риска, който поемате, като ви защити от сътресения на всеки от тези пазари, като същевременно ви позволи да се възползвате от растежа им в дългосрочен план.“

Това може да ви помогне да разпределите парите си по най-ефективния и печеливш начин, което в дългосрочен план може да е много по-добро, отколкото просто да ги оставите в спестовна сметка. Причината е, че повечето спестовни сметки не предлагат лихвени проценти, които са достатъчно високи, за да се противопоставят на текущата инфлация. Това означава, че ако високата инфлация продължи, спестяванията ви могат да се обезценят значително до момента, в който достигнете пенсионна възраст.

Времевата стойност на парите, която по същество означава, че 1 евро днес вероятно ще струва доста повече от 1 евро след 20 или 30 години, също допринася за намаляване на стойността на вашите спестявания с течение на времето. По този начин, използването на горното правило може да ви помогне значително да преодолеете риска от инфлация.

Правилото за пенсионно планиране 30:30:30:10 също така гарантира, че чрез разпределяне на парите ви между различни активи, като акции, облигации, недвижими имоти и пари в брой, значително намалявате риска на портфейла си. В случай на извънредни ситуации, все още имате достъп до налични пари в брой чрез 10% от портфейла си, разпределени в пари в брой и парични еквиваленти, без да се налага да се налага да се обръщате към дългосрочните си инвестиции.

 

Подходящо ли е правило 30:30:30:10 за пенсионно планиране за вас?
Медликот подчерта: „Основният недостатък на следването на такова правило при пенсионното планиране е, че в дългосрочен план може да се окажете с по-ниски печалби. Това се дължи на факта, че като цяло инвестициите на фондовия пазар носят по-висока доходност от облигациите и недвижимите имоти, а 30% е доста нисък процент от портфейла ви, инвестиран на фондовия пазар.

Следователно инвеститорите трябва да имат предвид, че това може да е „по-безопасен“ начин за планиране на пенсионирането, но може да не е най-печеливш в дългосрочен план.“

Тя също така посочи, че пенсионните фондове обикновено поемат по-висок риск с парите ви, когато сте по-млади. С напредването на възрастта и приближаването на пенсионирането пенсионните фондове са склонни да прехвърлят средствата си в по-малко рискови активи.

„Това ви гарантира, че ще се възползвате от по-висок растеж, докато сте в състояние да понесете удара от краткосрочната нестабилност, и че ще сте изложени на по-малък риск, когато се приближите към момента, в който ще трябва да изтеглите парите си“, обясни Медликот.

Тя добави: „Ако не сте сигурни как най-добре да спестявате за пенсиониране, може да си струва да се обърнете към професионален финансов планиращ, който да оцени вашата склонност към риск и вашите цели и да ви помогне да структурирате инвестициите си в съответствие с тях.“

Роберт Мълдър, оперативен партньор в "Senior Capital", обясни, че правилото 30:30:30:10 може да не е винаги най-добрият вариант за хора, които вече са пенсионери или са близо до пенсиониране. Поради това тези хора може да се наложи да проучат други възможности за осигуряване на финансова стабилност, особено като се има предвид несигурността на възвръщаемостта на инвестициите.

„Ипотеките с освобождаване на собственост набират популярност в Европа като жизнеспособна опция за пенсионерите. Тези ипотеки позволяват на собствениците на жилища да използват собствеността си, за да допълнят пенсионните си доходи, без да се налага да плащат лихви, като по този начин осигуряват стабилна финансова опция в условията на несигурна възвръщаемост на инвестициите“, сподели Мълдър.

Той допълни: „Нарастващата популярност на ипотеките с освобождаване на собствения капитал е естествен отговор на обществените предизвикателства, пред които са изправени много европейски страни. Тези финансови инструменти предоставят на пенсионерите ценна възможност да повишат финансовата си гъвкавост. Чрез освобождаване на собствения капитал в домовете си пенсионерите могат да увеличат разполагаемия си доход, като по този начин директно подобряват качеството си на живот след пенсиониране.“

Мълдър отбеляза, че при внимателно управление с експертна помощ ипотеките с освобождаване на собствения капитал могат да балансират дългосрочните цели, като запазване на наследството за бъдещите поколения и поддържане на финансовото здраве, с незабавната нужда от финансова сигурност.

Важно е да се помни, че правилото за пенсионно планиране 30:30:30:10, както и всяко друго правило за финансово или пенсионно планиране, не е универсално и трябва да се използва само като се имат предвид вашата собствена толерантност към риска, финансовите ви цели и наличните средства.

В някои случаи може да установите, че промяната на конкретните проценти, за да отговарят на вашите индивидуални цели, може да ви донесе по-добри резултати. Например, можете да отделите по-голям процент за акции или по-малък процент за облигации, в зависимост от вашите предпочитания по отношение на риска. |БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон