Управлението на водите в България наистина е лошо, то не е единно. Управлението на водите зависи от една камара органи, които нямат синхрон и са еднакво корумпирани.
Това заяви бившият министър на околната среда и водите Асен Личев, след като Плевен, Ловеч и Тетевен са във воден режим в разгара на продължителните горещини, обхванали България и региона.
Бавният грил на природата – горещина и липса на валежи, води до непрекъснато изтощаване на водните ресурси на България, каза още Личев пред Нова телевизия с уточнението, че се абстрахира от загуби и кражби.
Наличните обеми в завирените язовири към днешна дата са 3 млрд. и 700 хил. куб метра. Това в сравнение със същата дата на 2023 година е с близо 1 млрд. куб. метра по-малко, съобщи Асен Личев.
В язовирите за питейно и битово водоснабдяване общият обем е с 11,8% по-малко от миналата година, за напояване е с 14,6% по-малко от миналата година, за енергетиката е с 13,2% по-малко.
Бившият екоминистър бе категоричен, че е срамно в 21 век в държава-членка на ЕС да има геноцид с режим с водоснабдяването.
Река Осъм при Ловеч тече 19 пъти по-маловодна от средномногогодишното водно количество. В момента при Ловеч текат само 510 литра в секунда, съобщи още Асен Личев и обобщи, че „просто няма вода във водоизточниците“.
„Срамно е, че в цяла Северна България освен че има воден режим, няма вода за напояване. Река Дунав тече там, дебитът ѝ в момента е 23 до 28 пъти по-голям от сумарния поток на българските реки през границите. Това е геноцид!“, заяви още Асен Личев. Той настоя на този въпрос да отговорят политиците. | БГНЕС