Не трябва да подценяваме Синиша Мали (горд собственик на 24 апартамента в България), Братислав Гашич (който "обича журналисти, които коленичат лесно"), Ана Бърнабич (през последните години защитава и обича президента повече от себе си), а след това разни треторазрядни фигури... но съименникът на Вучич Александър Вулин без съмнение е неговият най-надежден и ценен играч, специалист за най-трудните задачи, който ще се втурне с обиди, удари, националистически и шовинистични изблици там, където другите дори не биха се осмелили, дори самият Вучич.
Сърбите се надигнаха през последните седмици поради добива на литий и (отново) отнемането на нормалния живот на гражданите. Обещанията за благополучие са все по-неясни. В съседна Босна и Херцеговина има "непрекъснати атаки" срещу една от любимите пионки на Вучич - президента на сръбския ентитет Република Сръбска /РС/ Босна Милорад Додик. Американците и други омразни западняци искат да "премахнат" РС и отново да "сатанизират" сръбския народ, трябва да действаме незабавно и енергично, да пренасочим проблема в задния двор на някой друг, да убием два проблема с един куршум.
Всеобщ майстор на разрухата, национализма и обидите
"Хм... Да видим кой ще го направи най-добре...", трескаво мисли Вучич и се пита, а вече знае отговора: "Вулин, пригответе се, в понеделник отивате в Босна и Херцеговина, в Пребиловци. Вашите предци са от Босна, както и моите, знаете как се работи там", издаде кратка заповед президентът на вицепремиера на Сърбия. Това е функция, която той лично, умишлено и въпреки всички разумни и човешки съображения постави на Вулин. Вучич осъзна с какъв "бисер" и многостранен майстор на разрухата разполага.
Вулин не чака да му заповядат два пъти, веднага викна хеликоптер (Пребиловци е далече, близо до Чаплина, в най-южната част на БиХ), а службите щяха да се погрижат за другите дреболии. И след това с шок и недоверие Вулин разбра, че му опонира "някакъв си" министър на външните работи на БиХ Елмедин Конакович, който с помощта на "някакъв си" министър на транспорта и съобщенията Един Форте му забранява да влиза в Босна и Херцеговина. Е, Конакович не му е забранил да влезе, защото няма инструменти и разрешение за това, но му забрани да лети в страната (с хеликоптер). "Те са не само страхливци, но и негодници, дори не посмяха да кажат, че е забранено, но неофициално заявиха - няма кой да подпише, всички сме на морето", избухна Вулин към представителите на БиХ.
Когато президентът нареди, тогава трябва да се изпълни задачата: ако не може с хеликоптер, може с кола. Вулин се качи в автомобила си ден по-късно в посока Пребиловци, за да отбележи 83-ата годишнина от престъпление на усташите, извършено срещу сръбското население през Втората световна война. Когато пристигна, той "гордо" заяви: "Република Сръбска е моя, мога да вляза когато си поискам" (малко е "слаб" с географията, това село се намира в ентитета Федерация Босна и Херцеговина) и отново се обърна към тези, които са на морето: "Малко пакост, малко подлост... тогава се чувстват големи, важни, могъщи... не е добре една държава да се доказва само с някакви забрани..."
15-дневна служба в армията и клетва на 47 години
Но защо чиновниците от БиХ "свалиха" вицепремиера на съседната държава от хеликоптера? Какво толкова лошо е направил та трябва да се качи на кола и да кара над 450 километра в едната посока в тази жега? Ето един съкратен вариант на дългия списък: Вулин отрича геноцида, извършен в Сребреница; обижда жертвите и техните семейства; подкопава суверенитета и териториалната цялост на Босна и Херцеговина; обявява нови войни и създаването на "Сръбски свят"; разпространява "великосръбската" идея, която предполага прекрояване на границите; защитава тези, които прославят военни престъпления и престъпници; част е от "черния списък" на САЩ; основният мотор е на зловредното влияние на Русия в региона.
На хуманисти и космополити като този е отказан полет с хеликоптер, а Сърбия и всички сърби са унижени - лавина от осъждания тръгна от Белград и РС. Заваляха изявления на разочарование и недоверие, а както обикновено най-"оригинални" бяха политиците от Босна и Херцеговина. Сръбският член на президентството Желка Цвиянович обвини (нейния министър) Конакович, че е "смущаващ фактор... нарушаващ добросъседските отношения...". Делегат в Камарата на народите на Парламентарната асамблея на БиХ Радован Ковачевич каза, че "Конакович не се държи в съответствие с конституцията."
Интересно е, че хеликоптерната "забрана" срещу Вулин предизвика повече внимание и реакции в РС, отколкото в Сърбия, включително "хладка" реакция от страна на Министерството на външните работи в Белград. Може би и защото многократният министър (отбрана; вътрешни работи; заетост, ветерани и социални въпроси; без портфейл) и високопоставен служител (директор на Агенцията за сигурност и информация и Службата за Косово) купи апартамент в Белград, като взе назаем 205 000 евро от лелята на съпругата му от Канада. Кога го е направил, как е взел парите, колко пъти е ходил в Канада - нито е обяснил, нито ще обясни, защото все пак е "довереният човек" на Вучич. Или защото става дума за патриот, отбил военната си служба (вярно само 15 дни) и положил клетва на 47 години. Когато трябваше (до 30-годишна възраст), той не можа да отиде в армията, защото имаше "проблеми със зрението", но след това "прогледна" и през 2019 г. изплати дълга си към държавата.
Ще има още атаки срещу добросъседските отношения от Белград
Властите в Загреб обявиха Вулин за персона нон грата през април 2018 г., когато той заяви, че пристигането му в Хърватия за възпоменание на жертвите на Ясеновац "може да бъде решено само от върховния главнокомандващ на сръбската армия Александър Вучич, а не от хърватски министри". От 12 години не може да отиде в Косово; докато беше директор на Службата за Косово и Метохия, се похвали как е влязъл нелегално в Косово, в черна униформа, как е пълзял през граничната линия. Не е добре дошъл и в Словения; в Черна гора му се радват само националисти, просръбски "демократи" като Андрия Мандич и Милан Кнежевич; също така не е желан гост в Северна Македония. Остана му само Босна и Херцеговина, благодарение на "братята сърби", но нека "забрави" за хеликоптера.
Кръстосаните хеликоптерни перки на Вулин са само продължение на подривните и меко казано некоректни ходове на сръбския режим към съседната държава. Ще гледаме още от същото, докато в Белград властта принадлежи на двамата Александровци - Вучич и Вулин. | БГНЕС
------------------
Анализ на Фуад Ковачевич, Ал Джазира Балкани