60-годишният Рама е лидер на Социалистическата партия (СПА) от 2005 г. и се бори за безпрецедентен четвърти мандат с обещанието за членство в Европейския съюз до 2030 г.
Вратата към Брюксел, според него, е ключът към „възможността да се даде на албанците европейски паспорт“ и да им се позволи „да се използват от същите права като гражданите на всички други европейски страни“.
Основният опонент на Рама, 80-годишният Бериша е нетърпелив да се върне на власт след 12 години в опозиция.
Бившият президент оглавява опозиционна коалиция, която е възприела лозунг в стила на Доналд Тръмп – „Велика Албания“, основан на икономическо възстановяване.
„Ние сме единствените, които могат да възродят икономиката на страната, единствените, които могат да изведат Албания напред. Еди Рама брои последните дни на режима си“, казва Бериша.
Кампанията му дава и шанс да възстанови имиджа си на силен лидер, въпреки че е под светлината на прожекторите на албанското правосъдие, където е заподозрян в участие в корупционен случай, от който се предполага, че е облагодетелствал семейството му.
Малко преди края на кампанията, белязана от словесни изблици, особено в социалните мрежи, последните проучвания сочат победа за партията на Рама.
Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа междувременно заяви, че в балканската страна с 2,8 милиона души население има „крайна политическа поляризация“.
Бериша обвинява социалистите в „купуване на гласове, заплашване на избиратели, натиск, използване на публични средства от министри и кандидати от мнозинството за предизборната си кампания“.
Рама отхвърли твърденията като „нищо друго освен извинение за поражението“.
За първи път в историята на изборите в Албания диаспората може да гласува от чужбина по пощата, което е тест за развитието на демократичните процеси и институции, особено в контекста на преговорите за присъединяване към ЕС, които започнаха през 2022 г.
Според официални данни на централната избирателна комисия, 245 935 албанци, които не живеят в Албания, са регистрирани да гласуват.
„Албания постигна значителен напредък по пътя към присъединяването към ЕС, демонстрирайки своята упоритост в прилагането на амбициозни реформи в полза на своите граждани“, каза Силвио Гонзато, посланик на делегацията на ЕС в Албания.
Загубилите оспорват резултатите от всички избори от края на комунизма в началото на 90-те години на миналия век с мотива за фалшифициране. Но този път гласуването се наблюдава отблизо и за първи път държавни служители и представители на правосъдието ще бъдат разположени заедно с избирателната комисия и около 300 международни наблюдатели.
Междувременно специалният прокурор по борба с корупцията и организираната престъпност току-що започна процедура по проверка на договор за 6 милиона долара, подписан през април между албанско-американска фондация в САЩ и американската лобистка фирма Continental Strategy.
„Continental Strategy“ е основана от Карлос Трухильо, висш съветник на Тръмп.
„Договорът има за цел да укрепи отношенията между САЩ и Демократическата партия, основната опозиционна сила“, според партията.
За Брюксел гласуването на 11 май е нов важен тест за Албания, която е член на НАТО от 2009 г.
„Организирането на свободни и честни избори в съответствие с демократичните норми и ценности ще бъде важна стъпка за укрепване на албанската демокрация, за повишаване на доверието на гражданите в избраните от тях представители и за напредъка на европейската интеграция на страната“, категоричен е Гонзато.
Само 5 дни след изборите Тирана ще бъде домакин на следващата среща на върха на Европейската политическа общност. | БГНЕС
------------------
Бризеида Мема, АФП