10 ранени при нападение с нож във влак във Великобритания, арестувани са двама заподозрени

Нападението е станало във влак, пътуващ от Донкастър към гара „Кингс Крос“ в Лондон.

Британската полиция арестува двама души след масово нападение с нож във влак, пътуващ към Лондон, късно вечерта на 1 ноември, предаде АФП. При инцидента са ранени 10 души, като девет от тях са с опасност за живота, съобщиха от Британската транспортна полиция.

Нападението е станало във влак, пътуващ от Донкастър към гара „Кингс Крос“ в Лондон — един от най-натоварените маршрути във Великобритания.

Около 19:40 ч. местно време (21:40 ч. българско) влакът е бил спрян на гара Хънтингдън в графство Кеймбриджшър, след като пътници сигнализирали за въоръжен мъж с голям нож.

На място са пристигнали въоръжени полицаи, линейки и въздушна спешна помощ, а гарата е била незабавно евакуирана.

„Десет души са откарани в болница след многократни намушквания във влака. Девет от тях са с животозастрашаващи наранявания,“ гласи изявление на полицията в платформата X.

Разследването се подкрепя от антитерористични екипи, но мотивът за нападението засега не е установен.

Очевидци разказват, че във влака е настъпил пълен хаос:

„Имаше кръв навсякъде. Хората се криеха в тоалетните и се опитваха да избягат. Някои бяха стъпкани от други, докато тичаха.“

Друг свидетел описва как е видял мъж с нож на платформата, след което полицията го е повалила с електрошоково оръжие и го е задържала.

Премиерът Киър Стармър определи инцидента като „ужасяващ и дълбоко тревожен“:

„Моите мисли са с всички пострадали, а благодарностите ми – към екипите на спешна помощ за бързата им реакция,“ написа той в X.

Министърът на вътрешните работи Шабана Махмуд потвърди, че двама души са в ареста, а жителите в района трябва да следват указанията на полицията.

Службата за спешна помощ на Източна Англия съобщи, че е задействала мащабна спасителна операция, включваща множество линейки, въздушни екипи и тактически командири.

На снимки от мястото се виждат пътници, покрити с термоодеяла, докато полицията инспектира влака, обявен за място на престъпление.

Операторът London North Eastern Railway (LNER) затвори всички линии в района, докато службите работят по случая.
Компанията предупреди пътниците да избягват пътувания по маршрута и съобщи за „сериозни нарушения в движението“.

Престъпленията с нож в Англия и Уелс нарастват постоянно от 2011 г. насам.
Въпреки, че страната има едни от най-строгите закони за огнестрелни оръжия в света, престъпността с нож е определяна от правителството като „национална криза“.

Според данни на Министерството на вътрешните работи, за последната година около 60 000 ножа са иззети или доброволно предадени, а убийствата с нож са намалели с 18%.

Случилото се в Хънтингдън идва само месец след атаката в синагога в Манчестър, при която двама души загинаха, както и няколко дни след поредно смъртоносно намушкване в Лондон.

Към момента самоличността на двамата арестувани не е разкрита, а полицията продължава да работи по възможните мотиви – включително терористична връзка.
Очаква се повече подробности да бъдат съобщени след приключване на първоначалните разпити и експертизата на оръжията. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон