Заболяването се характеризира със сбор от симптоми в резултат на мозъчно увреждане, причинено от разнообразни болести, включително Алцхаймер. Това инвалидизиращо състояние често води до загуба на памет и езикови затруднения, причиняващи значителен стрес на индивида и неговите любими хора.
Въпреки че няма известно лечение за деменцията в момента, ранната диагноза може значително да подобри качеството на живота чрез медикаменти, лечение и професионална грижа. Затова е от решаващо значение да бъдем бдителни не само за най-често срещаните симптоми, но и за тези, които са по-малко очевидни.
Аносмия (загубата на обоняние) и хипосмия (намалено обоняние) са ключови ранни признаци за болестта на Алцхаймер, която е най-разпространената форма на деменция в глобален мащаб. Тези симптоми могат да се появят преди другите и въпреки че симптомите на Алцхаймер стават по-забележими с времето, ранното откриване може да играе ключова роля за забавяне на развитието на болестта.
Изследване, проведено от Националния институт по въпросите на стареенето (UCSF) в САЩ и публикувано от списанието Alzheimer's Disease, установи връзка между влошаването на обонянието и по-бързото натрупване на свързаната с Алцхаймер патология, която се вижда при сканиране на мозъка.
Проучването откри, че хората в 70-те си години, които не могат да разпознават миризми, като тези на рози, лимони, лук, имат значително по-голяма вероятност да развият деменция в рамките на десетилетие в сравнение с тези, които могат ги да разпознаят.
Уила Бренович, водещ учен на революционно проучване и невролог в UCSF, хвърли нова светлина върху използването на сетивата като индикатор за деменция. „Обонятелната луковица, която е от решаващо значение за обонянието, е засегната сравнително рано в хода на заболяването. Смята се, че обонянието може да бъде предклиничен индикатор за дименция, слухът и зрението може да имат по-голяма роля за развитието на деменция“.
Успоредно с тези констатации експерти от Университета Уоруик са пионери в провеждането на тест за вкус и мирис за откриване на Алцхаймер преди да се появят дефицитите на паметта, стремейки се да създадат устройство, което перфектно да пресъздава миризми и вкусове с надеждата да разберат тяхната описателна точност от участниците.
Но докато този иновативен скрининг инструмент се появи, трябва да бъдем бдителни за сетивни промени особено по време на рутинни хранения. Това може да ни даде ранни предупредителни знаци. Междувременно NHS отбеляза, че множество фактори от инфекции като настинка или грип до алергични реакции или проблеми със синусите, може да наруши сетивата ни.
Въпреки това те препоръчват, ако след няколко седмици миризмата или вкусът ви не се върнат в изходно положение, да се консултирате с вашия лекар. | БГНЕС