Хан, бюрократ, който изпълняваше длъжността министър-председател, пое поста от президента Юн Сук Йол на 14 декември, след като парламентът гласува за импийчмънт по обвинения в бунт.
Сега депутатите от опозицията също лишиха Хан от задълженията му с аргумента, че е отказал исканията за завършване на процеса по импийчмънт на Юн и за изправянето му пред съда.
„Обявявам, че предложението за импийчмънт на министър-председателя Хан Дък Су е прието. От гласувалите 192-ма депутати 192-ма гласуваха за импийчмънт“, заяви председателят на Националното събрание Уон Уон-шик, цитиран от АФП.
Законодателите от управляващата Партия на народната власт (ПНВ) протестираха шумно в парламента, след като председателят заяви, че за да бъде приет импийчмънтът, е необходимо само обикновено мнозинство, вместо необходимите две трети за отстраняване на Юн.
Депутатите от ПНВ започнаха да скандират гневно, като много от тях се втурнаха към Юн с искане той да подаде оставка. Те не взеха участие в гласуването.
Освен че това е вторият импийчмънт на държавен глава в рамките само на две седмици, гласуването днес беше и първият импийчмънт на действащ президент в Южна Корея.
Лидерът на ПНВ Квеон Сон-дон заяви след гласуването, че Хан „трябва да продължи да ръководи държавните дела, без да се поддава на приемането на предложението за импийчмънт от страна на опозицията“.
В изявлението си обаче Хан посочи, че „уважава решението на парламента“ и ще изчака последващото решение на Конституционния съд дали да го потвърди.
Министърът на финансите Чой Санг-мок, който сега влиза в ролята и на изпълняващ длъжността президент и министър-председател, обеща да направи всичко възможно, за да сложи край на политическите сътресения, обхванали страната му.
„Свеждането до минимум на правителствените сътресения е от изключителна важност в този момент“, заяви Чой в обръщение малко след назначаването си за изпълняващ длъжността лидер, като добави, че „правителството ще посвети всичките си усилия и за преодоляване на този период на сътресения“.
На фона на продължаващата криза южнокорейският вон достигна 16-годишно дъно спрямо щатския долар, като се представи по-зле, отколкото непосредствено след обявяването на военното положение от Юн, когато валутата се свлече до двугодишно дъно спрямо зелените пари.
Акциите в Сеул също се сринаха, като индексът KOSPI затвори с 1,02%. | БГНЕС