Южна Корея отбеляза рекорден ръст на раждаемостта за периода януари-май

Южна Корея отбеляза рекорден ръст на раждаемостта през първите пет месеца на годината.

Страната е с една от най-дългата продължителност на живота и най-ниската раждаемост в света – комбинация, която представлява сериозно демографско предизвикателство.

Сеул е инвестирал милиарди долари в усилия да насърчи жените да раждат повече деца и да поддържа стабилността на населението.

„Броят на новородените за периода януари-май е 106 048, което е увеличение с 6,9% и най-високият ръст от началото на събирането на такива данни през 1981 г.“, заяви Кан Хюн-йон от Статистическа служба на Южна Корея пред АФП.

Ръстът следва първото годишно увеличение на раждаемостта в Южна Корея от повече от десетилетие, дължащо се на увеличението на браковете. През 2024 г. броят на новородените се е увеличил с 8300, или 3,6%, до 238 300 в сравнение с предходната година.

Особено през април се наблюдава скок, като годишният ръст достига 8,7%, а броят на ражданията за месеца е 20 717.

Последните данни отбелязват рязък обрат в сравнение с началото на 2024 г., когато броят на ражданията за периода януари-май е спаднал с 2,7% спрямо предходната година.

Раждаемостта, или средният брой деца, които една жена се очаква да роди през живота си, за май е 0,75.

Страната се нуждае от раждаемост от 2,1 деца, за да поддържа населението си от 51 милиона души.

При сегашните темпове населението ще се намали почти наполовина до 26,8 милиона души до 2100 г., според Института за здравни показатели и оценка към Университета на Вашингтон в Сиатъл.

Увеличението се дължи на „ръста на броя на жените в началото на 30-те години, което води до общо увеличение на браковете“, обясни Кан.

„В Южна Корея съществува силна корелация между брака и раждаемостта, което доведе до увеличение на ражданията през първите пет месеца“, добави тя.

През 2024 г. страната отбеляза 14,8% годишен ръст на броя на браковете, като над 220 000 двойки сключиха брак.

Много от държавните помощи, предназначени да подпомагат отглеждането на деца, не обхващат родители, които не са сключили законен брак.

Анализатори посочват, че има много причини за ниската раждаемост, от високите разходи за отглеждане на деца и цените на имотите до известната конкуренция в обществото, която затруднява намирането на добре платени работни места.

Друг ключов фактор е двойната тежест за работещите майки, които трябва да се справят с домакинската работа и отглеждането на децата, като същевременно поддържат кариерата си.

В опит да обърне тенденцията, южнокорейското правителство предлага парични субсидии, услуги за гледане на деца и подкрепа за лечение на безплодие.

Съседната Япония се бори със същия проблем – тя е втората страна в света с най-старо население след Монако, а относително строгите имиграционни правила означават, че страната е изправена пред нарастващ недостиг на работна ръка. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон