Първите пет търговски споразумения на Тръмп

Анализатори отбелязват тенденция към увеличаване на ставките на митата в диапазона 15-20%.

Япония и Филипините увеличиха до пет броя на държавите, които са сключили търговски споразумения със САЩ преди крайния срок, определен от президента Доналд Тръмп – 1 август, за да избегнат наказателни мита.

Ставките, включени в споразуменията, често са значително по-високи от новата базова ставка от 10%, която САЩ прилагат от април насам, но са далеч по-ниски от нивата, които администрацията на Тръмп заплаши да наложи, ако не бъде постигнато споразумение.

Анализаторите на Barclays отбелязват „тенденция към увеличаване на ставките на митата в диапазона 15-20%“, предаде АФП.

Макар че по сделките все още предстои да бъдат договорени много детайли, ясно е, че страните са направили значителни отстъпки, за да постигнат споразумение със САЩ.

„Мащабът на отстъпките, направени от японското правителство, може да накара човек да се опасява от много сложни преговори с други страни като Европейския съюз“, заяви анализаторът Бастиен Друт в CPR Asset Management в Париж.

Япония – 15%

Съгласно условията на търговското споразумение с Япония, което Тръмп нарече „огромно“, износът на страната ще се облага с 15% мито вместо заплашената ставка от 25%.

От решаващо значение е, че Токио постигна споразумение, според което 15% ставка ще се прилага за автомобилите му. Тази индустрия осигурява 8% от работните места в Япония и вече е облагана с 25% ставка.

Анализаторът на Moody's Analytics Стефан Ангрик каза, че макар 15% да са по-ниски от заплашената 25% ставка, са много по-високи от ниските едноцифрени ставки, действащи преди завръщането на Тръмп в Белия дом.

„Спрямо това не е точно добра новина. Мисля, че 15% е много, много по-висока ставка на митата, отколкото много, много хора очакваха. И е важно това да се има предвид“, отбеляза той.

50% мита върху японската стомана и алуминий ще продължат да се прилагат.

Тръмп съобщи, че в рамките на сделката Япония ще направи инвестиции за 550 млрд. долара в САЩ.

Американският президент също така заяви, че Япония ще отвори пазара си за американски автомобили и камиони, както и за ориз и някои други селскостопански продукти.

Филипини – 19%

По силата на споразумение, също обявено на 22 юли, Филипините получиха малко намаление на митата за своите стоки, влизащи в САЩ.

Продуктите от страната от Югоизточна Азия, която е основен износител на високотехнологични продукти и облекло, ще бъдат облагани с 19% мито вместо заплахата от 20%.

Великобритания – средно 10%

През май Лондон и Вашингтон сключиха сделка, според която 27,5% ставка за автомобилите се понижава до 10% за първите 100 000 автомобила годишно, което е голяма победа за Jaguar Land Rover.

Сделката е успех и за британския аерокосмически сектор, по-специално за производителя на реактивни двигатели Rolls Royce, който получи освобождаване от мита.

Лондон все още преговаря за освобождаване на своите стоманени и алуминиеви продукти от действащата 25% ставка.

Но Великобритания трябваше да отвори допълнително пазара си за американския етанол и говеждо месо.

Останалите ѝ продукти са обект на 10% базова ставка.

Виетнам – 20%

В началото на юли Виетнам постигна споразумение със САЩ, които са основният му експортен пазар за продукти, включително облекло и обувки. Съгласно него продуктите му ще бъдат облагани с 20% мито, вместо с 46%, с които заплаши Тръмп.

Но 40% мито ще засегне стоките, които преминават през страната, за да заобиколят по-строгите търговски бариери.

Стоките от САЩ няма да бъдат облагани с мита при влизане във Виетнам.

Индонезия – 19%

По силата на постигнатата миналата седмица сделка индонезийските стоки, влизащи в САЩ, ще бъдат облагани с 19% мито, което е по-ниско от 32%, с които заплаши американският президент.

Някои индонезийски стоки, които не се предлагат в САЩ, могат да бъдат обложени с още по-ниски ставки.

Според Вашингтон почти всички американски стоки ще могат да влизат в Индонезия без мита. Освен това Джакарта се е съгласила да признае американските стандарти за внос на автомобили и лекарства.

Тя се съгласи също така да се откаже от усилията за облагане на потоците от данни и да облекчи ограниченията за износ на важни минерали.

Сделката последва отстъпките, които Индонезия направи по-рано през юли, ангажирайки се да купува повече селскостопански стоки и петрол от САЩ. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон