Пандемията от COVID-19 е ускорила стареенето на човешкия мозък, независимо дали хората са се заразили с вируса или не, сочи ново проучване, публикувано в "Nature Communications" и цитирано от Ен Би Си Нюз.
Британски учени, използвайки данни от голямата база UK Biobank, анализират мозъчни сканирания, направени в периода 2021–2022 г., и установяват видими признаци на стареене – включително свиване на сивото вещество – дори при хора, които не са преболедували COVID-19. При заразените се наблюдават също когнитивни дефицити, включително забавена обработка на информация и намалена умствена гъвкавост.
„Ефектът на стареене бе най-изразен при мъже и хора от по-социално уязвими среди“, посочва д-р Али Реза Мохамади Нежад, невроизобразяващ изследовател от Университета на Нотингам и водещ автор на проучването. „Това подчертава, че мозъчното здраве не се определя само от болест, а и от по-широки житейски фактори.“
Средно учените отчитат, че мозъкът е „остарял“ с около 5,5 месеца в резултат от пандемичния период. Разликата между половете е относително малка – около 2,5 месеца – но въпреки това мъжете са показали по-голяма уязвимост.
Обичайно сивото мозъчно вещество се свива с възрастта, но преждевременното му намаляване се свързва с проблеми с паметта и преценката. Въпреки това, според изследователите, все още не е ясно дали установените структурни промени ще доведат до трайни когнитивни увреждания.
Проучването не е било предназначено да установи конкретни причини, но вероятно натрупаното психично напрежение, социалната изолация, нарушените ежедневни навици и намалената физическа активност са оказали влияние. „В този смисъл пандемичният период сам по себе си изглежда е оставил следа върху мозъка – дори и без прекарана инфекция“, казва Мохамади Нежад.
Подобни резултати бяха отчетени и в по-ранно изследване от Университета във Вашингтон от 2024 г., което показва, че мозъците на момчета в тийнейджърска възраст са остарели с допълнителни 1,4 години, докато при момичетата увеличението е било с цели 4,2 години.
За новия анализ е използвана информация от UK Biobank – дългосрочна британска инициатива, започнала през 2006 г., която събира анонимни здравни данни от 500 000 доброволци на възраст между 40 и 69 години. Над 100 000 участници вече са преминали през пълно сканиране на тялото.
Изследователите създават модел за „нормално стареене“ на мозъка, използвайки образни данни от 15 334 здрави участници, събрани преди пандемията, за да го сравнят с промените в периода след 2020 г. „Обучихме модела как изглежда типичното, здравословно остаряване на мозъка в зряла възраст, за да идентифицираме отклоненията, настъпили по време на пандемията“, обяснява д-р Мохамади Нежад. |БГНЕС