„Децата преживяват безброй кризи - от климатични сътресения до опасности в интернет, и те ще се засилват през следващите години“, пише Катрин Ръсел, изпълнителен директор на УНИЦЕФ, в изявление по повод публикуването на годишния доклад на агенцията.
„Десетилетията на напредък, особено за момичетата, са застрашени.“
Тази година УНИЦЕФ използва доклада си, за да прогнозира бъдещето до 2050 г., като посочва три „основни тенденции“, които в допълнение към непредсказуемите конфликти представляват заплаха за децата, ако политиците не предприемат промени.
Първият риск е свързан с демографските промени, тъй като се очаква броят на децата да остане подобен на сегашните 2,3 милиарда, но те ще представляват по-малък дял от по-голямото и застаряващо световно население от около 10 милиарда души.
Въпреки че делът на децата ще намалее във всички региони, техният брой ще нарасне в някои от най-бедните райони, особено в Африка на юг от Сахара.
Това предлага потенциал за стимулиране на икономическия растеж, но само ако новото младо население има достъп до качествено образование, здравеопазване и работни места, отбелязва УНИЦЕФ.
В някои развити страни децата може да съставляват по-малко от 10 % от населението до 2050 г., което поражда опасения относно тяхната „видимост“ и права в обществата, ориентирани към застаряващо население.
Втората заплаха е изменението на климата.
Ако настоящите тенденции в емисиите на парникови газове се запазят, до 2050 г. децата ще бъдат изправени пред осем пъти повече горещини, отколкото през 2000 г., три пъти повече екстремни наводнения и 1,7 пъти повече горски пожари, прогнозира УНИЦЕФ.
Новите технологии, особено изкуственият интелект, имат потенциала да дадат тласък на нови иновации и напредък, но също така могат да задълбочат съществуващите неравенства между богатите и бедните страни.
Приблизително 95 % от хората в развитите страни имат достъп до интернет, докато в най-слабо развитите страни този дял е едва 26 %, често поради липса на електричество, свързаност или устройства.
„Неуспехът да се премахнат пречките пред децата в тези страни, особено за тези, които живеят в най-бедните домакинства, означава да се позволи на едно вече поставено в неравностойно положение поколение да изостане още повече“, според УНИЦЕФ.
Свързаността носи и рискове. Неконтролираното разпространение на новите технологии представлява заплаха за децата и техните лични данни, като ги прави уязвими за онлайн хищници.
„Децата на бъдещето са изправени пред много рискове, но това, което искахме да покажем, е, че решенията са в ръцете на днешните лица, вземащи решения“, заяви пред АФП Сесил Аптел, заместник-директор на изследователския отдел на УНИЦЕФ. | БГНЕС