Учени ще анализират с изкуствен интелект 1,6 млн. мозъчни сканирания за ранна диагностика на деменцията

Учени ще анализират повече от един милион мозъчни сканирания с помощта на изкуствен интелект, за да разработят инструмент за прогнозиране на риска от деменция.

Изследователи от Университета в Единбург и Университета в Дънди ще изследват компютърни томографи и ядрено-магнитен резонанс на пациенти от Шотландия, заснети в продължение на повече от десетилетие, като част от глобални изследвания, наречени NEURii.

Екипът ще използва изкуствен интелект и машинно самообучение, за да съпостави данните от изображенията със свързаните здравни досиета, за да открие модели, които биха могли да помогнат на лекарите да определят по-добре риска от развитие на деменция при дадено лице.

Прогнозите са, че до 2050 г. броят на хората, страдащи от деменция, ще се утрои почти до 153 милиона, а изследователите предупреждават, че това представлява бързо нарастваща заплаха за системите за здравеопазване и социални грижи. Изследванията показват, че разходите за здравеопазване и социални услуги, свързани с деменцията, вече надхвърлят 1 трилион долара (780 милиарда паунда) годишно.

Целта на учените е да създадат цифрови инструменти, които рентгенолозите да използват при сканиране на пациенти, за да определят риска от деменция и да диагностицират болестта и свързаните с нея състояния по-рано.

Инструментите биха могли също така да помогнат за ускоряване на разработването на по-прецизни методи за лечение на деменция, твърдят те.

Професор Емануеле Труко, експерт по изкуствен интелект и медицински изображения в Дънди, заяви: „Този нов набор от данни ще бъде от голяма полза за изследователите в областта на неврологията. Ако установим успешно доказателство за концепцията, ще разполагаме с набор от софтуерни инструменти, които са плавно и ненатрапчиво интегрирани в рутинните радиологични операции, които подпомагат вземането на клинични решения и сигнализират за риска от деменция възможно най-рано“.

Ще бъдат сканирани до 1,6 милиона изображения с одобрението на комисията за обществена полза и защита на личните данни в областта на здравеопазването и социалните грижи, част от NHS Шотландия.

Данните ще се съхраняват в шотландския национален Safe Haven, поръчан от Public Health Scotland, за да се осигури сигурна платформа за използване на електронни данни на NHS за научни изследвания.

Съуправителят на проекта, професор Уил Уайтли от Центъра за клинични мозъчни науки в Единбург, заяви: „По-доброто използване на обикновени мозъчни сканирания за прогнозиране на деменцията ще доведе до по-доброто разбиране на болестта и потенциално по-ранно диагностициране на причините за нея, което от своя страна ще улесни разработването на нови лечения". | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон