Учени разбират езика на прасетата с помощта на изкуствен интелект

Общуването с прасета скоро може да стане възможно.

Учени обявиха, че са разработили инструмент с изкуствен интелект, който може да интерпретира "езика" на животните.

Макар и да не е точно доктор Дулитъл, алгоритъмът е способен да декодира звуците, които свинете издават, и потенциално би могъл да предупреждава фермерите за негативни емоции, казват изследователите.

Изследователите се надяват инструментът да помогне за подобряване на хуманното отношение към животните.

Учените от университетите в Дания, Германия, Швейцария, Франция, Норвегия и Чешката република са използвали хиляди записани звуци на свине от различни сценарии, за да създадат алгоритъма, съобщи "Скай нюз".

Сценариите включват игра, изолация и съревнование за храна. Установено е, че хъркането, цвиленето и квиченето разкриват положителни или отрицателни емоции.

„Емоциите на животните са от централно значение за тяхното благосъстояние, но ние не ги измерваме много във фермите“, заяви Елоди Мандел-Брифер, съавтор на изследването, биолог в Университета в Копенхаген.

Проучването установява, че прасетата, отглеждани на открито, на свободна паша или в биологични ферми, с възможност да се разхождат и да копаят в пръстта, предизвикват по-малко сигнали за стрес, отколкото конвенционално отглежданите прасета.

Новият метод може един ден да се използва за етикетиране на фермите, което ще помогне на потребителите да направят информиран избор. | БГНЕС

Последвайте ни и в google news бутон